X بستن

بي حجاب ترين زني که تاحالا ديديد اونم در تهران واي!!

تا مي توانيد شهوت راني و بدحجابي کنيد / عکس

عکس زیباترین دختر سال ایران در سال ۹۵

حرکت بى شــرمانه دختر ایرانی در دبیرستـان دخترانه / عکس

عکس جنجالی و لو رفته از سرویس مدرسه دختران

 

 

قانون معافیت سربازی معافیت کفالت ایثارگران جانبازان ۹۵ ۹۶

مروری بر قوانین معافیت پزشکی

در این گزارش تمامی موضوعات معافیت پزشکی سربازان وظیفه عمومی که شامل قوانین ، تبصره‌ها و سوالات متدوال می‌شود، گردآوری شده است.
3249548 332 قانون معافیت سربازی معافیت کفالت ایثارگران جانبازان 95 96به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران، مشمولان خدمت وظیفه عمومی از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند:
۱- کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند.
۲- کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می‌باشند.
۳- کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
۴- مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
تبصره ۱: نحوه طبقه بندی مشمولین و طرز معاینه و ضوابط معافیت پزشکی آنها بر اساس مقاطع تحصیلی مشمولین به موجب آیین‌نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولین خدمت وظیفه عمومی می باشد که وزارت دفاع با كسب نظر از وزارتخانه‌های كشور و بهداشت، ظرف حداكثر شش ماه تهیه می‌كند كه پس از تأیید ستاد كل به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره ۲: نحوه آموزش و خدمت مشمولین معاف از رزم، برابر دستورالعملی است كه از سوی ستاد كل تهیه و ابلاغ می‌گردد.
تبصره ۳: كسانی كه به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشمول بند (۳) این ماده می‌شوند و به هنگام معاینه، شناسایی و از سوی واحدهای وظیفه‌عمومی برای ترك اعتیاد به مدت حداكثر شش ماه به مراجع ذی‌ربط معرفی می‌گردند.
تبصره ۴: نیروهای مسلح مكلفند در حین خدمت، كاركنان وظیفه‌ای را كه به مواد مخدر اعتیاد دارند، شناسایی و از سایر سربازان جدا نمایند و آنها را در واحدهای مستقل و مخصوص به كارگیری و به مراجع ذی‌ربط برای ترك اعتیاد در مدت یك ماه توسط پزشك معالج، معرفی كنند و در طول خدمت تحت نظر و مراقبت‌های لازم قرار دهند. مدت ترك اعتیاد برای یك بار جزو خدمت دوره ضرورت محاسبه می‌شود. این افراد پس از پایان خدمت قانونی از خدمت ترخیص می‌شوند لیكن در هر حال صدوركارت پایان خدمت منوط به ارائه گواهی ترك اعتیاد است.
ماده ۴۰: به مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نباشند برای مدتی که شورای پزشکی تعیین می‌نماید و در هر حال متجاوز از یک سال نخواهد بود معافیت موقت پزشکی داده خواهد شد و در سال دوم در صورت ادامه بیماری به همان نحو اقدام و چنانچه در سال سوم نیز قادر به انجام خدمت نباشند به طور دائم از خدمت دوره ضرورت معاف خواهند شد.
تبصره ۱: مشمولان پزشک فقط در صورتی معاف دائم از خدمت دوره ضرورت شناخته می‌شوند كه قادر به اشتغال به حرفه طبابت نباشند. آن تعداد از مشمولین خدمت دوره ضرورت پزشک که از سلامتی کامل برخوردار نیستند لیکن قادر به طبابت می‌باشند، به خدمت دوره ضرورت اعزام می‌گردند و برابر نظر شوراهای پزشکی ازخدمت سنگین معاف خواهند شد.
تبصره ۲: در زمان جنگ یا بسیج همگانی می توان افرادی را که در زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده‌اند نیز به خدمت احضار کرد.
ماده ۴۱: كلیه مشمولین وظیفه باید قبل از اعزام به خدمت توسط یك پزشك از نیروهای مسلح معاینه شوند و در صورت نبودن پزشك از نیروهای مسلح، توسط پزشكان غیرنظامی متعهد كه صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تأیید شده باشد، معاینه گردند.
تبصره ۱: اظهار نظر در مورد معافیت پزشكی مشمولین توسط سه نفر پزشك نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد، رأی اكثریت این پزشكان معتبر است.
تبصره ۲: نیروهای مسلح موظفند پزشكان مورد نیاز شوراهای پزشكی را به نیروی انتظامی معرفی نمایند. در صورتی كه تأمین پزشكان مورد نیاز از نیروهای مسلح امكان پذیر نباشد، نیروی انتظامی از پزشكان غیر نظامی مورد تأیید در شورای پزشكی استفاده می‌نماید.
تبصره ۳: دولت مكلف است همه ساله هزینه تجهیز و تشكیل شورای پزشكی و شورای عالی پزشكی، فوق‌العاده پزشكان عضو شوراهای مذكور و همچنین هزینه معاینات تخصصی مشمولینی كه از پرداخت هزینه معاینات معاف می‌باشند و هزینه‌های اجرای تبصره‌های (۳) و (۴) ماده (۳۹) را در اعتبارات نیروی انتظامی و بیمارستان‌های ذی‌ربط پیش‌بینی نماید.
ماده ۴۲: در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.
تبصره: دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.
آیین نامه اجرایی معاینه ومعافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی موضوع تبصره (۱) ماده (۳۹) اصلاحی قانون خدمت وظیفه مصوب ۱۳۹۰ به تصویب هیآت وزیران رسیده و از تاریخ یکم مرداد ماه سال ۹۳ اجرایی شده است .
ماده ۱- دراین آیین نامه ،اصطلاحات زیر در معانی مشروح به کار می روند :
الف – قانون : قانون خدمت وظیفه عمومی – مصوب ۱۳۶۳ – و اصلاحات بعدی آن .
ب – نیروی انتظامی : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران .
پ- نیروی های مسلح: ستاد کل نیروهای مسلح ، ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمانهای تابع و وابسته به آنها .
ت- وزارت : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی .
ث- سازمان : سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی و رده های هم نام در استان ها .
ج- شورای شهرستان : شورای پزشکی سازمان و شهرستانها ،موضوع تبصره های (۱) و (۲) ماده (۴۱) قانون .
چ- شورای استان : شورای عالی پزشکی سازمان در استانها ،موضوع ماده (۴۲) مکررقانون .
ح- شورای سازمان : شورای عالی پزشکی موضوع ماده (۴۳) قانون .
خ- شورا ها : شورای شهرستان ، شورای استان ، شورای سازمان .
د- شورای نیرو : شورای پزشکی بیمارستانهای نیروهای مسلح موضوع ماده (۴۲) قانون .
ذ – شورای پزشکی : شورای شهرستان با شورای نیرو حسب مورد .
ر- مشمولان : کسانی که در شمول قانون قرار دارند از جمله کارکنان وظیفه .
تبصره – سایر اصطلاحات به کار رفته در این آیین نامه ، مبتنی بر معانی و تعاریف به کارگرفته شده در قانون و آیین نامه اجرایی آن می باشد .
ماده ۲- مشمولان از نظر توان و سلامتی جسمی و روانی در چهار دسته زیر قرار می گیرند :
الف – دسته یکم : کسانی که از لحاظ جسمی و روانی ، سالم بوده وقادر به انجام خدمت دوره ضرورت هستند .
ب- دسته دوم : کسانی که دچار بیماری و نقص عضوو اختلال روانی جزئی هستند و اگر چه به دلیل عدم برخورداری از سلامتی کامل ،توان انجام امور رزمی را ندارند ولی به تناسب نوع بیماری یا نقص عضو و با لحاظ میزان تحصیلاتشان ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی هستند و به عنوان مشمولان معاف ازرزم شناخته می شوند .
ج- دسته سوم : کسانی که دچار عدم رشد یا بیماری های جسمی یا روانی درمان پذیر هستند و به دلیل اینکه باید برای بازیابی سلامت ،تحت درمان ومعالجات لازم قرار گیرند ،در مدتی که براساس ضوابط موضوع این آیین نامه و پیوست آن تعیین میگردد،قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در مدت مذکور، به عنوان مشمولان معاف موقت پزشکی شناخته می شوند .
د- دسته چهارم : کسانی که دچار بیماری و نقص عضو یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند و آن دسته از مشمولان معاف موقت پزشکی که با رعایت ترتیبات مقرر در ماده (۴۰) قانون و ماده (۲۵) این آیین نامه ، نیاز به معالجات طولانی مدت (بیش از دو سال ) دارند و به عنوان مشمولان معاف دائم پزشکی شناخته می شوند .
تبصره – باتوجه به ضوابط این ماده ، مشمولان دچار بیماری ها ،عدم رشدها و نقص عضوهای به شرح فهرست پیوست که تایید شده به مهردفتر هیات دولت است ، حسب میزان تحصیلاتشان ، در دسته تعیین شده مربوط قرار می گیرند .
ماده ۳- مشمولان به هنگام معرفی برای اعزام به خدمت باید از نظر سلامت جسمی و روانی توسط یک پزشک که در آیین نامه پزشک اول نامیده می شود ، به شرح مواد این آیین نامه مورد معاینه قرار گیرند .
ماده ۴- پزشک اول ،یک نفرازپزشکان نیروهای مسلح می باشدودرصورت نبودن ،ازپزشکان غیرنظامی متعهد که صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تایید شده باشد ،استفاده خواهد شد.
ماده ۵- پزشک اول ،وضعیت جسمی وروانی مشمولان را با لحاظ ماده (۲)این آیین نامه ،موردمعاینه قرارداده ونتیجه را دربرگه معاینه اولیه که توسط سازمان تهیه می شود،درج ومهروامضاء می نماید.
ماده ۶- درصورتی که پزشک اول ،مشمول را جزء دسته یکم موضوع ماده (۲)تشخیص دهد ووی به این تشخیص، اعتراض داشته باشد یا مشمول را جزء دسته های دوم تا چهارم تشخیص دهد،موضوع برای اظهارنظربه شورای شهرستان احاله خواهد شد .
ماده ۷- شورای شهرستان ازسه نفرپزشک نیروهای مسلح تشکیل می گردد ورای اکثریت آنان ملاک عمل است .
تبصره ۱- درصورتی که تامین پزشکان مورد نیازازنیروهای مسلح امکان پذیرنباشد،نیروی انتظامی ازپزشکان غیرنظامی مورد تایید ،درشورای شهرستان استفاده خواهد کرد.
تبصره ۲- چنانچه یکی ازاعضای شورای شهرستان ،مشمولی را به عنوان پزشک اول مورد معاینه قرارداده باشد،مجازبه اظهارنظر درباره همان مشمول،درشورای شهرستان نمی باشد.
ماده ۸- شورای شهرستان ،مشمولان موضوع ماده (۶)این آیین نامه به صورت بالینی موردمعاینه قرارداده وچنانچه بیماری یا نقص عضوآنان مشهود باشد یا به نحوی برای اعضای شورای شهرستان محرزباشد،براساس مفاداین آیین نامه وپیوست آن ، درباره معافیت پزشکی مشمولان ،اظهارنظر می نماید ودرغیراین صورت، پس ازانجام معاینه تخصصی درنزدیک ترین بیمارستان نیروهای مسلح یا مرکز مجهز وزارت و اخذ نظرپزشک متخصص، اظهارنظرخواهد نمود.
تبصره- نظرات تخصصی موضوع این ماده، جنبه مشورتی داشته وشورای شهرستان الزامی به پذیرش آنها ندارد.
ماده ۹- چنانچه پس ازمعاینه مشمول درشورای شهرستان وقبل ازاعزام به خدمت،تغییری دروضع جسمی یاروانی وی حاصل شده وبیماری جدیدی به وجود آیدیا بیماری قبلی تشدید شودکه  به تشخیص سازمان ویا کسب نظرمشورتی پزشک معتمد،قادربه انجام خدمت نباشد،مشمول مجددا درشورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرارگرفته ونظراخیرشورای یادشده ملاک عمل می باشد.
ماده ۱۰- رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولانی که برابرقانون وآیین نامه اجرایی مربوط،به تحصیل اشتغال داشته وازمعافیت تحصیلی استفاده می نمایند.پس ازفراغت ازتحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد،مگردرخصوص نقص عضویابیمارهایی که براساس ضوابط این آیین نامه وپیوست آن،مقطع تحصیلی درآن اثرنداشته باشد.
ماده ۱۱- مشمولان مقیم خارج ازکشورکه درخواست رسیدگی به وضعیت پزشکی دارند،ازطریق نمایندگی کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران درمحل اقامتت خودیا نزدیک ترین نمایندگی تعیین شده ، به پزشک معتمدمعرفی می شوند.
تبصره ۱- تایید اقامت مشمولان درخارج ازکشوربرعهده نمایندگی کنسولی موضوع این ماده وبراساس ضوابط مربوط می باشد.
تبصره ۲- پزشک موضوع این ماده،با پیشنهاد وزارت امورخارجه وتایید سازمان ،ازپزشکان ایرانی مقیم خارج ودرصورت عدم دسترسی ، ازپزشکان خارجی انتخاب می گردد.
ماده ۱۲- پزشک موضوع ماده(۱۱)این آیین نامه،مشمول مربوط را ازنظرسلامت جسمی وروانی مورد معاینه قرارداده ودرصورتی که وی را دچاربیماری،عدم رشدیا نقص عضوتشخیص دهد ویا برای تشخیص ،نیازمندمعاینات تخصصی وسایراقدامات تشخیصی بداند،اقدام لازم را برای معرفی مشمول به بیمارستان خارج ازکشورمورد تایید سازمان،معمول وپس ازدریافت نتیجه ،مراتب را به نمایندگی مربوط اعلام  می نماید.
ماده ۱۳- نمایندگی موضوع ماده (۱۲)این آیین نامه ،پس ازاخذ نتیجه ، نسبت به تشکیل وتکمیل پرونده مشمول مربوط اقدام وپرونده را پس ازتایید مسئول نمایندگی ،ازطریق وزارت امورخارجه جهت طرح درشورای شهرستان واظهارنظر براساس ضوابط این آیین نامه وپیوست آن ومحتویات پرونده ،به سازمان ارسال می کند.
تبصره – سازمان می تواندجلسات شورای شهرستان رابرای رسیدگی به وضعیت مشمولان موضوع این ماده ،با استفاده ازپزشکان مورد تایید ایرانی داخل یا خارج ازکشور،با هماهنگی وزارت امورخارجه درنمایندگی برگزارنماید.
ماده۱۴- به منظوررسیدگی به اعتراض مشمول به رای شورای شهرستان پس ازانجام معاینات تخصصی وتصمیم گیری نهایی،شورای استان ،متشکل ازسه نفرپزشک متخصص استان تشکیل می گردد.
ماده ۱۵- به منظوررسیدگی به موارد عدم تطابق رای شورای پزشکی ،با قانون واین آیین نامه وپیوست آن،که بنا به تشخیص رییس سازمان یا نماینده اوتعیین می شود،شورای سازمان متشکل ازسه نفرپزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.
ماده ۱۶- درشورای استان وشورای سازمان،رای اکثریت پزشکان عضو،معتبرومبنای عمل سازمان است واعضای شورای شهرستان ،امکان عضویت درآنهارا ندارند.
ماده ۱۷- مشمولان که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع می گردد موظفند ظرف یکماه ازتاریخ ابلاغ معرفی نامه ،خودرا جهت معاینه معرفی نمایند ودرصورت عدم حضور،شورای مربوط حذف مورد ،براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.
ماده ۱۸- معاینه مشمولان درشورای استان یا شورای سازمان ،به صورت بالینی انجام می پذیرد ودرصورتی که بیماری با معاینه بالینی تایید نگردد،سازمان براساس درخواست شورای مربوط حسب مورد، موظف است مشمولان را برای معاینه تخصصی به نزدیک ترین بیمارستان های نیروهای مسلح یا مراکزمجهزوزارت معرفی نماید.
ماده ۱۹- مشمولانی که برای معاینات تخصصی موضوع  مواد(۸)و(۱۸)این آیین نامه معرفی می شوند،موظفند ظرف یک ماه به بیمارستان یا مرکز تعیین شده مراجعه نمایندودرصورت عدم مراجعه درمدت تعیین شده ،شورای مربوط حسب مورد،براساس محتویات پرونده ،تصمیم گیری می نماید ونظرآن ملاک عمل سازمان دراعزام مشمولان به خدمت می باشد.
ماده ۲۰- مشمولانی که پس ازمعاینه درشورای استان یا شورای سازمان،قادربه خدمت تشخیص داده شده اند، چنانچه قبل ازاعزام ،دچارنقص عضویا بیماری جدیدی شوند که ازنظرمعافیت پزشکی تعیین کننده باشد،وضعیت جدید آنان درشورای شهرستان مورد بررسی قرارگرفته  ونظر اخیرشورای شهرستان ملاک عمل می باشد.
ماده ۲۱- یگان های نیروهای مسلح مجاز به ترخیص مشمولانی که قبل از اعزام ،در شورای استان یا شورای سازمان معاینه شده اند ،نمی باشند مگر این که در حین خدمت ، بیماری یا نقص عضوی به وجود آید یا بیماری قبلی آنان تشدید یافته و از موارد معافیت دایم باشد که دراین صورت براساس رای شورای نیرو اقدام خواهد شد .
ماده ۲۲- در صورتی که اعضای شورا،مشمولان را جزء دسته اول با دسته های دوم تا چهارم موضوع ماده (۲) تشخیص دهند ،مکلفند نظر خود را در برگ رای شورای مربوط که ملصق به عکس مشمول باشد با قید نوع بیماری و مستندات موضوع این آیین نامه وپیوست آن، درج و محل مربوط را باذکر مشخصات کامل خود ،شامل نام و نام خانوادگی و شماره نظام پزشکی مهر و امضا نمایند .
تبصره – تشخیص موارد معافیت دائم برای کارکنان وظیفه در حین خدمت ،با شورای نیروی مربوط است .
ماده ۲۳- نیروهای مسلح موظفند پزشکان مورد نیاز شورا ها را به نیروی انتظامی معرفی نمایند .
تبصره – در صورتی که تامین پزشکان مورد نیاز از نیروهای مسلح امکان پذیر نباشد ،شبکه بهداشت ودرمان هر شهرستان ،حسب درخواست سازمان، پزشکان مورد نیاز را به نیروی انتظامی معرفی می نماید .
ماده ۲۴- مشمولانی که متقاضی معاینه تخصصی باشند یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشند ،هزینه های مربوط به معاینات تخصصی ، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت می نمایند .
ماده ۲۵ – به مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری به تشخیص شوراها و در چارچوب ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، به طور موقت قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نباشند ، به منظور درمان برای مدتی که شورای مربوط تعیین می نماید و در هرحال در هر مرحله ،از یک سال تجاورز نخواهد کرد ،معافیت موقت پزشکی داده خواهد شد و چنانچه در پایان سال دوم با وجود اقدامات درمانی ، شورای یاد شده ،بیماری رادرمان شده تشخیص ندهد و فرد نیز قادر به انجام خدمت نباشد ،از ابتدای سال سوم به طور دائم از خدمت دوره ضرورت معاف خواهد شد .
ماده ۲۶- چنانچه مشمول ، بنا به اظهار خود یا نظر پزشک اول ، به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد و اعتیاد وی توسط شورای شهرستان تایید گردد .از سوی سازمان برای ترک اعتیاد در مدت شش ماه ، به یکی از مراکز تحت پوشش وزارت یا سازمان بهزیستی کشور معرفی می شود و مرکز یاد شده نتیجه را ظرف مدت مذکور ، به سازمان اعلام می نماید .
تبصره – با توجه به حکم تبصره (۳) ماده (۳۹) قانون ،معافیت موقت پزشکی مشمولان موضوع این ماده که در مدت مقرر ،به مرکز مربوط مراجعه ننمایند یا موفق به ترک اعتیاد نشوند ، از لحاظ داشتن اعتیاد به مواد مخدر ، قابل تمدید نخواهد بود .
ماده ۲۷ –کارکنان وظیفه ای که درحین خدمت دوره ضرورت ، مبتلابه بیماری یا نقص عضو شوند ،چنانچه پس از اتمام مدت معالجه که کمتراز شش ماه نباشد ، طبق نظر شورای نیرو، قادر به انجام خدمت نبوده و بر اساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، معاف دائم پزشکی تشخیص داده شوند ، از بقیه خدمت دوره ضرورت معاف می شوند و مدت معالجه آنان ، جزء خدمت دوره ضرورت محسوب می گردد .
تبصره ۱- چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت مقرر که کمتر از شش ماه نباشد ، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحآ در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود .
تبصره ۲- کارکنان وظیفه ای که در حین خدمت به سبب بیماری مورد معاینه قرار می گیرند و به تشخیص شورای نیرو ، براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، شرایط معافیت دایم یا موقت داشته باشند ،چنانچه بیماری آنان مربوط به قبل از اعزام باشد با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام تا نسبت به ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود .
تبصره ۳- حین خدمت موضوع این ماده ، طول مدت قانونی خدمت دوره ضرورت از زمان اعزام تا پایان خدمت است .
تبصره ۴- کارکنان وظیفه ای که در حین غیبت یا فرار ،یا به سبب ارتکاب جرم و یا به صورت ارادی ، مبتلا به بیماری یا نقص عضو شوند ، ابتلای آنان به بیماری یا نقص عضو ، حین خدمت موضوع این ماده محسوب نشده و مدت معالجه آنان ، جزء خدمت دوره ضرورت محسوب نمی گردد و از لحاظ وضعیت معافیت پزشکی ، طبق نظر شورای نیرو  و  براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، با آنان رفتار خواهد شد .
ماده ۲۸- مشمولان پزشک اعم از پزشکان عمومی ، دندانپزشکان و پزشکان متخصص ، فقط در صورتی معاف دائم از خدمت دوره ضرورت شناخته می شوند که براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، به تشخیص شوراها و شورای نیرو ، قادر به اشتغال به حرفه طبابت در نیروهای مسلح نباشند و آن عده از مشمولان مذکور که از سلامت کامل برخوردار نیستند ، ولی قادر به طبابت در نیروهای مسلح می باشند به خدمت دوره ضرورت اعزام می شوند و برابر نظر شورای مربوط ، از خدمت سنگین که با سلامتی آنان منافات داشته باشد از جمله امور رزمی ، معاف خواهند شد .
تبصره – نحوه آموزش مشمولانی که براساس حکم این ماده از امور رزمی معاف می شوند ، در چارچوب حکم تبصره (۲) ماده (۳۹) قانون تعیین خواهد شد .
فهرست بیماری ها ، نقص عضو ها و عدم رشدهای مو ضوع تبصره ماده (۲)
بخش اوّل: بیماری های عمومی
بخش دوم : بیماری های غدد مترشحه داخلی
بخش سوم : بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بخش چهارم : بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
بخش پنجم : بیماری های اعصاب و روان
بخش ششم: بیماری های جراحی مغز واعصاب
بخش هفتم: بیماری های ریه و قفسه صدری
بخش هشتم: بیماری های استخوان (اسكلت)
بخش نهم: بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بخش دهم: بیماری های خون و انكولوژی (بدخیمی ها (
بخش یازدهم: بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
بخش دوازدهم: بیماری های فك و دهان و دندان
بخش سیزدهم: بیماری های چشم و عوارض بینائی
بخش چهاردهم: بیماری های گوش ، حلق و بینی
بخش پانزدهم: بیماری های قلب و عروق
بخش شانزدهم: بیمار یهای روماتولوژی و بافت همبند
بخش هفدهم: بیماری های عفونی
مخطاب گرامی می‌توانید از طریق ارسال نظر سوالات خود را جهت پاسخگویی مسوولان برای ما بفرستید و در روز‌های آتی منتظر شنیدن جواب‌هایتان باشید.

 

 

مروری بر قوانین معافیت‌ ایثارگران + سوالات متداول

در این گزارش تمامی موضوعات معافیت ایثارگران سربازان وظیفه عمومی که شامل قوانین ، تبصره‌ها و سوالات متدوال می‌شود، گردآوری شده است.
3259353 435 قانون معافیت سربازی معافیت کفالت ایثارگران جانبازان 95 96به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران، در ضوابط و مقررات عمومی مربوط به معافیت ایثارگران در ماده ۴۵ قانون آمده است:
۱-  با توجه به این که معافیت های ذکر شده در ماده ۴۵ قانون به عنوان امتیاز در نظر گرفته شده و در قالب معافیت کفالت قرار نمی گیرند لذا غیبت مشمولان مانع بهره مندی ازامتیازات متعلقه نمی باشد.
۲-  مشمولانی که در حین خدمت مرتکب فرار شده و در شمول معافیت ایثارگران قرار داشته باشند باید ابتدا به یگان خدمتی مراجعه و با ارائه گواهی اشتغال به خدمت به درخواست آنان رسیدگی می گردد.
۳-  مشمولانی که در حین آموزش در شمول معافیت قرار گیرند پس از اتمام آموزش از خدمت ترخیص خواهند شد .
تبصره: مشمولانی که دوره آموزشی نظامی را به اتمام رسانده یا دارای برگ کفایت آموزش بسیج می باشند نیازی به ارائه تعهد ندارند.
۴- ایثارگرانی که به موجب ماده(۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاحی مصوب ۱۳۹۰ فرزند خود را معاف کرده اند، چنانچه همان فرزند پس از اخذ کارت معافیت ، دریکی از نیروهای مسلح به عنوان نظامی (کادر ثابت یا پیمانی) استخدام شود ، امتیاز معافیت به قوت خود باقی بوده و می توانند با ابطال کارت معافیت صادره ، برای فرزند دیگر خود با همان امتیاز تقاضای معافیت نمایند.
تبصره:ملاک استخدام در نیروهای مسلح و صدور گواهی استخدامی منوط به طی تمام مراحل گزینش و استخدام و صدور اولین فیش حقوقی و اشتغال به خدمت خواهد بود.
تبصره: ابطال کارت و صدور معافیت فقط برای فرزندان ایثارگران صورت می پذیرد و برادر ایثارگر نمی تواند از این امتیاز برخوردار شود.
*معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران
۱- کلیه فرزندان شهدا و جاویدالاثران که به سن مشمولیت می رسند از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
۲-  چنانچه در گذشته فرزندی از ایثارگران ذکر شده معافیت خود را به سبب استفاده فرزند دیگر یا برادر شهید یا جاوید الاثر باطل کرده باشد ،مشروط بر آنکه در حال حاضر دارای کارت معافیت دیگری نباشند، می تواند از معافیت مذکور بهره مند گردد.
۳-  تا زمانی كه بنیاد شهید و امور ایثارگران استمرار جاویدالاثری رزمندگان را تایید می‌نمایند بهره‌مندی فرزندان آنان از این معافیت بلامانع است.
*معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران،آزادگان و جانبازان فاقد فرزن
۱-  در صورتی که شهید یا جاویدالاثر فاقد فرزند ذکور باشد با درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران تنها یکی از برادران آنان می تواند از معافیت استفاده نماید.
۲- آزادگانی که دارای حداقل ۲۴ ماه اسارت بوده و فاقد فرزند پسر باشند می توانند تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.
۳- جانبازانی که دارای حداقل ۲۵% جانبازی بوده و فاقد فرزند پسر باشند می توانند تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.
۴- چنانچه در گذشته برابر قوانین و مقررات ابلاغی زمان رسیدگی ، به سبب ایثارگری برادر ،برادری از خدمت معاف شده باشد برادر دیگر نمی تواند از این معافیت استفاده نماید.
۵-  در صورت فوت فرد معاف شده ،اشخاص دیگر نمی توانند به همان سبب از خدمت معاف شوند.
۶-   با توجه به تاکید قانون گذار مبنی بر شرط فاقد فرزند ذکور بودن ایثارگر،سن فرزند ذکور ملاک نبوده و وجود فرزند ذکور در سن طفولیت نیز مانع بهره مندی برادر ایثارگر از معافیت می گردد.
۷-  در خانواده ایثارگران فاقد فرزند ذکور حق انتخاب برادر (تنی یا ناتنی) برای استفاده از این معافیت با شخص ایثارگر می باشد و در صورت شهادت یا فوت ایثارگر ،حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی است.
۸-  درصورت وجود برادران تنی متعدد حق انتخاب با پدر و درصورت فوت او با مادر و در صورت فوت پدر و مادر، انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید صورت خواهد گرفت و درصورت عدم وجود برادر تنی ، اولویت استفاده از این معافیت با برادری است كه با فرد ایثارگر از یك مادر بوده و در صورت تعدد ، توسط مادر انتخاب می گردد و درصورت فوت مادر ، انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید خواهد بود .
۹-   آن دسته از آزادگانی كه بر اساس مقررات گذشته و به دلیل آزادگی كمتر از ۳۶ ماه برای یكی از فرزندان یا برادران خود كسر خدمت اخذ نموده اند با مقررات جدید نمی توانند برای فرزند یا برادر دیگر درخواست معافیت نمایند .
*معافیت فرزندان ایثارگران و نحوه تلفیق امتیازات برای معافیت
۱- به ازای هر ۲۴ ماه اسارت آزادگان ، هر ۲۵ درصد جانبازی جانبازان و هر ۳۰ ماه سابقه حضور درجبهه رزمندگان ، یكی از فرزندان آنان از خدمت دوره ضرورت معاف می گردد .
۲- استفاده فرزندان ایثارگر از امتیازات متعلقه محدودیت نداشته و متناسب با امتیازات ، فرزندان ایثارگران می توانند از خدمت دوره ضرورت معاف شوند .
مثال :
فرد ایثارگری كه دارای ۶۰ ماه سابقه حضور در جبهه ، مدت ۵۰ ماه سابقه آزادگی و ۶۰ درصد جانبازی باشد درصورت داشتن فرزندان متعدد ، ۶ فرزند وی به شرح زیر از خدمت معاف خواهند شد :
الف ) تعداد ۲ فرزند به دلیل سابقه ۶۰ ماه حضور در جبهه .
ب ) تعداد ۲ فرزند به دلیل دارا بودن حداقل ۴۸ ماه آزادگی .
پ ) تعداد ۲ فرزند به دلیل دارا بودن حداقل ۵۰ % جانبازی .
۳-      این معافیت صرفا برای فرزندان ایثارگران در نظر گرفته شده و شامل برادران آنان نمی گردد .
۴- ایثارگرانی كه فرزندان آنان برابر مصوبه مقام معظم فرماندهی كل قوا و یا قانون ماده واحده در سال های گذشته و با مقررات زمان رسیدگی ، از معافیت های مربوط به ایثارگران ( جانبازان ، آزادگان و رزمندگان ) استفاده نموده اند درصورت دارا بودن سوابق بیشتر از امتیازات استفاده شده ، به شرطی كه باقی مانده هركدام از امتیازات به تنهایی به حد نصاب معافیت برسد می توانند برای فرزند یا فرزندان دیگر خود تقاضای معافیت نمایند .
مثال :
رزمنده ای كه دارای ۱۱۵ ماه سابقه حضور درجبهه می باشد و براساس ضوابط قبلی ۲ فرزند خود را معاف كرده صرفا فرزند سوم به لحاظ مازاد سابقه جبهه از ۶۰ تا ۹۰ از خدمت معاف و برای ۲۵ ماه سابقه باقی مانده حضور درجبهه ، برای فرزند چهارم امتیازی تعلق نمی گیرد .
۵- آزادگان و جانبازانی كه براساس ضوابط و مقررات گذشته به دلیل نداشتن فرزند ذكور یا صغیر بودن آن ، برادر آنان از امتیاز استفاده كرده و از خدمت معاف شده اند درصورتی كه مدت اسارت و درصد جانبازی آنان به ترتیب بیش از ۴۸ ماه و یا ۵۰% باشد ، حسب مورد یك فرزند یا فرزندان آنان از خدمت دوره ضرورت معاف می گردد .
مثال :
آزاده ای كه دارای ۸۰ ماه سابقه اسارت بوده است كه به دلیل صغیر بودن فرزندان ، برادرش از خدمت معاف شده ، به سبب ۵۶ ماه مازاد سابقه اسارت ۲ فرزند وی نیز می توانند از خدمت دوره ضرورت معاف شوند .
۶- ایثارگرانی كه سابقه جبهه ، آزادگی یا جانبازی آنان به تنهایی منجر به معافیت فرزندشان نشود درصورتی كه تجمیع اعداد و یا تمامی عوامل مذكور به عدد ۳۰ و بیشتر برسد تنها می توانند یك فرزند خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند .
۷- كاركنان نیروهای مسلح كه توسط شورای پزشكی مربوط ، جانباز شناخته شده و دارای درصد جانبازی می باشند از درصد جانبازی صرفا درتجمیع باسابقه جبهه یا آزادگی می توانند استفاده كنند و درصد جانبازی نیروهای مسلح به تنهایی منجر به معافیت فرزند آنان نمی شود . بدیهی است درخصوص تلفیق باسایر عوامل نیز محدودیتی برای درصد جانبازی تعیین شده نخواهد بود .
مثال:
ایثارگری که دارای ۲۷% جانبازی نیروهای مسلح و دارای ۳ ماه حضور در جبهه یا ۳ ماه آزادگی باشد می تواند یک فرزند خود را معاف نماید.
۸-  آن دسته از ایثارگران نیروهای مسلح كه درگذشته براساس ضوابط جاری در قالب تلفیق جانبازی و جبهه فرزند یا فرزندان را معاف كرده باشند و سپس درصد جانبازی آنان توسط بنیاد شهید ثبت و تایید شده باشد ، نمی توانند برای بار دوم و به سبب جانبازی صادره از بنیاد شهید درخواست امتیاز نمایند مگر آن دسته از جانبازانی كه درصد جانبازی تایید شده توسط بنیاد شهید ، بیش از حدنصاب معافیت یك فرزند باشد .
مثال۱ :
رزمنده ای كه با ۲۰% جانبازی نیروهای مسلح و ۴۵ ماه سابقه حضور درجبهه به صورت تلفیقی ۲ فرزند خود را معاف كرده به سبب جانبازی صادره از بنیاد شهید نمی توان برای فرزند سوم وی درخواست معافیت كرد مگر آنكه درصد جانبازی وی توسط بنیاد شهید ۵۰% و بالاتر تعیین گردد .
مثال ۲ :
رزمنده ای كه دارای ۳۰ ماه سابقه حضور درجبهه بوده و درسال های گذشته به سبب آنكه حد نصاب معافیت فرزند به سبب حضور در جبهه بیش از ۳۰ بوده باسابقه ۲۰ % جانبازی صادره از نیروهای مسلح یك فرزند خود را درقالب تلفیق معاف كرده است ، چنانچه این رزمنده از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان جانباز ۲۵% معرفی گردد هرچند كه در گذشته از جانبازی به صورت تلفیقی استفاده كرده چون حد نصاب حضور درجبهه وی به ۳۰ ماه كاهش یافته لذا بهره مندی فرزند دوم از معافیت به سبب ۲۵ % جانبازی صادره از بنیاد شهید بلامانع خواهد بود .
۹- آن دسته از مشمولانی كه والدین آن ها هردو ایثارگر هستند درصورتی كه امتیاز ایثارگری آنان به تنهایی به حد نصاب معافیت یك فرزند نرسد استفاده از حاصل جمع امتیازات آنان برای معافیت بلامانع خواهد بود .
*معافیت جانباز ۱۰ درصد و بالاتر
۱- مشمولینی كه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران یا نیروهای مسلح به عنوان جانباز ۱۰ درصد و بالاتر ، تعیین درصد شده باشند در شمول این معافیت قرار می گیرند .
۲- استفاده جانباز از معافیت مورد نظر مانع معافیت فرزند وی از امتیاز جانبازی وی نمی گردد .
*معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان
این معافیت شامل فرزند خوانده جانبازی می شود كه فاقد فرزند بوده وبنا بر تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران به دلیل ضلیعات ناشی از جانبازی نمی توانند صاحب فرزند گردند .
۲- تایید فرزند خواندگی افراد با مراجع صالح قضایی می باشد .
۳- در این معافیت میزان درصد جانبازی ملاك نبوده و جانباز با داشتن شرایط لازم و تایید و درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران می توانند از امتیاز در نظر گرفته شده بهرمند گردند .
۴- چنانچه جانباز دارای چند فرزند خوانده قانونی باشد صرفا برای یك نفر از آنان می تواند درخواست بهرمندی از معافیت مذكور را نماید .
*معافیت مشمولانی كه با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج كنند
۱- مشمولانی كه با بانوان جانباز ۲۵ درصد ازدواج نمایند تا مدت ۵ سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت برخوردار و در صورت استمرار ازدواج پس از پایان ۵ سال با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران از معافیت دائم بهره مند می شوند .
۲- معافیت موقت این گونه مشمولان در مقاطع زمانی ۳۰ ماهه صادر و پس از اتمام مهلت داده شده، در صورت تایید استمرار ازدواج از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق وظیفه عمومی قابل تمدید است.
تبصره۱: چنانچه از زمان ثبت عقد تا ثبت درخواست در سامانه دو سال و بیشتر سپری شده باشد معافیت موقت تا پایان پنج سال صادر و سپس در صورت تایید استمرار ازدواج از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران معافیت دائم صادر می گردد.
تبصره ۲: در صورتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران اطلاع و اطمینان حاصل نماید که ازدواج جانباز منجر به طلاق شده مراتب را به وظیفه عمومی استان اعلام تا نسبت به لغو معافیت موقت همسر وی اقدام لازم صورت پذیرد.
۳- بانوان جانبازی که در گذشته فرزند یا برادر آنان به سبب جانبازی خواهر معاف شده اند نیز می توانند همسر مشمول خود را با رعایت این مقررات از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.
در ادامه پاسخ سوالات متداول مشمولان خدمت سربازی درباره معافیت ایثارگران را می‌خوانید:
معافیت های مربوط به ماده ۴۵قانون خدمت وظیفه عمومی
۱-  برای شهدا چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : كلیه فرزندان شهدا از خدمت معاف می شوند .
۲-  آیا برادر شهدا از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : درصورتی كه شهید فاقد فرزند پسر باشد یكی از برادران شهید از خدمت معاف می شود .
۳-  درخانواده ای كه چند شهید وجود داشته باشد چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : كلیه فرزندان شهید از خدمت معاف می شوند و درصورت نداشتن فرزند به ازای هر شهید فاقد فرزند پسر صرفا فقط یكی از برادران شهدا از خدمت معاف می شوند .
۴-  اگر شهید فاقد فرزند ذكور ، دارای چند برادر تنی یا ناتنی درخانواده باشد حق تقدم استفاده باچه برادری است ؟
جواب : حق تقدم با برادری است كه با شهید از یك پدرو مادر باشند .
۵-  درصورتی كه شهید برادر تنی نداشته باشد حق تقدم با چه برادری است ؟
جواب : تقدم با برادری است كه با شهید از مادر یكی باشند .
۶-  معرفی و انتخاب یكی از برادران تنی شهید فاقد فرزند برای معافیت به چه صورت است ؟
جواب : انتخاب با پدر درنبود پدر یا مادر ودرنبود پدرو مادر با توافق سایر برادران و هماهنگی بنیاد شهید و ایثارگران انجام می پذیرد .
۷-  معرفی و انتخاب یكی از برادران ناتنی شهید فاقد فرزند به چه صورت است ؟
جواب : درصورتی كه شهید از مادر دارای چند برادر باشد انتخاب برادر با مادر شهید است و درصورتی كه شهید برادر مادری نداشته باشد انتخاب با پدرشهید و درنبود پدر یا مادر شهید و نبود پدر و مادر با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید انتخاب و معرفی می شود .
۸-  چنانچه شهید دارای فرزند دختر باشد آیا برادرشهید می تواند از معافیت بهره مند گردد؟
جواب : بله دختر شهید مانع معافیت برادر شهید نمی گردد .
۹-  چنانچه شهید دارای فرزند پسر زیر۱۸ سال باشد آیا برادری می تواند از معافیت استفاده نماید ؟
جواب : خیر براساس ماده ۴۵ قانون شهید می بایست فاقد فرزند پسرباشد .
۱۰- چنانچه در گذشته براساس ضوابط ابلاغی آن زمان یكی از برادران شهدا از خدمت معاف شده باشد آیا می توان براساس ضوابط جدید برادردیگری از خدمت معاف شود ؟
جواب : خیر امتیازمعافیت به سبب شهادت فقط برای یك برادرلحاظ شده است .
خانواده جاوید الاثرها
۱-  شرایط بهره مندی معافیت فرزندان جاویدالاثرها و یا برادران آنان به چه صورت است ؟
جواب :  همانند تمامی پرسش هاو پاسخهای مربوط به خانواده شهداء
۲-  آیا مدت جاویدالاثری در اعطای معافیت تاثیرگذارمی باشد ؟
جواب : تا زمانی كه استمرار جاویدالاثری توسط بنیاد شهید و امور ایثارگر تایید گردد برای كلیه فرزندان آنان معافیت دائم صادر می گردد .
امتیازدهی
۱ –  مدت آزادگی برای معافیت یك فرزند یا برادر وی چند ماه است ؟
جواب : مدت ۲۴ ماه تمام می باشد .
۲-  یك فرد آزاده چند نفر از فرزندان خود را می تواند از خدمت معاف كند ؟
جواب : به ازای هر۲۴ ماه سابقه آزادگی یكی از فرزندان آزاده از خدمت معاف می شوند .
۳-   شرط بهره مندی برادر آزاده از معافیت چه می باشد ؟
جواب : چنانچه آزاده فاقد فرزند پسر باشد یك برادر وی می تواند از خدمت معاف شود .
۴-   آیا برای هر۲۴ ماه مدت آزادگی  آزاده فاقد فرزند پسر، یك برادر وی هم معاف می شود ؟
جواب : برای آزاده فاقد فرزند پسر به هر میزان مدت آزادگی فقط یكی از برادران وی از خدمت معاف می شود .
۵-  چنانچه براساس ضوابط و مقررات سالهای گذشته آزاده ای كه مدت آزادگی كمتر از ۳۶ ماه بوده و از امتیاز كسرخدمت برای فرزند یا برادرش استفاده كرده آیا با توجه به ضوابط جدید در نظر گرفتن حد نصاب ۲۴ ماه آزادگی برای معافیت می تواند یك فرزند یا برادر خود را معاف كند ؟
جواب : خیر چون از امتیاز آزادگی استفاده شده ، امتیاز دیگری تعلق نمی گیرد .
۶-   چنانچه مدت آزادگی كمتراز ۲۴ ماه باشد آیا امتیازی به فرزند وی تعلق می گیرد ؟
جواب : درصورتی كه آزاده دارای سابقه جبهه و یا جانبازی باشد و جمع مدت آزادگی با جبهه و یا جانبازی به عدد ۳۰ برسد یكی از فرزندان آنان از خدمت معاف می شوند .
۷-   آیا تلفیق سوابق آزادگی با جبهه یا جانبازی برای برادر آزاده هم لحاظ می گردد ؟
جواب : خیر این امتیاز فقط برای فرزندان آزادگان درنظر گرفته شده است .
۸-   آیا برای مازاد سوابق آزادگی بین ( ۲۵ تا ۴۷ ماه ) و ( ۴۹ تا ۷۱ ماه ) و ( ۷۳ تا ۹۵ ماه ) امتیازی تعلق می گیرد به چه علت ؟
جواب : خیر به خاطر اینكه اگر آزاده ای دارای ۴۷ ماه سابقه آزادگی باشد صرفا یك فرزند و اگر دارای ۷۱ ماه سابقه آزادگی باشد فقط ۲ فرزند و اگر دارای ۹۵ ماه سابقه آزادگی باشد صرفا ۳ فرزند وی می تواند از خدمت معاف گردد و به سوابق مازاد امتیازی تعلق نمی گیرد .
۹-   آیا جمع مازاد سوابق آزادگی برای معافیت فرزند دیگر آزاده  لحاظ می گردد ؟
جواب : خیر قابل جمع نمی باشد فقط به ازای هر ۲۴ ماه سابقه آزادگی یك فرزند آزاده از خدمت معاف می شود .
۱۰-  چنانچه آزاده ای براساس ضوابط و مقررات گذشته و به علت صغیر بودن فرزندش برادرش از امتیازاستفاده كرده باشد آیا فرزند وی براساس ضوابط جدید می تواند از امتیاز آزادگی بهره مند گردد ؟
جواب : بله مشروط برآنكه مدت آزادگی ۴۸ ماه بیشتر باشد .
۱۱-   چنانچه سوابق آزادگی ایثارگر فقط درحد یك امتیاز باشد و آزاده چند فرزند واجد شرایط داشته ، انتخاب یك فرزند به چه صورت است ؟
جواب : انتخاب فرزند باآزاده است درصورت فوت آزاده ، انتخاب با مادر فرزندان آزاده درصورت نبود مادر با توافق برادران و با هماهنگی بنیاد شهید صورت می گیرد .
۱۲-  اگرفرزند آزاده ای بعد از اخذ معافیت فوت نماید یا به بیماری صعب العلاج مبتلا گردد آیا امتیاز برای فرزند دیگری لحاظ می گردد ؟
جواب : خیر مگر آنكه سابقه مازاد بر ۲۴ماه  آزادگی وی برای معافیت فرزند دیگر كفایت نماید .
۱۳- آیا به شخص آزاده از لحاظ خدمت وظیفه عمومی امتیازی تعلق می گیرد ؟
جواب : بله براساس ماده ۲ اصلاحی قانون حمایت از آزادگان چنانچه آزاده رزمنده بوده باشد به ازای ۶ ماه آزادگی از كارت پایان خدمت بهره مند میشود .
۱۴-  آیا برای آزادگان غیررزمنده هم امتیازی در نظر گرفته شده است ؟
جواب : بله به ازای حداقل ۶ ماه سابقه آزادگی از خدمت دوره ضرورت معاف می گردند .
۱۵-  آیا آزاده ای كه به سبب آزادگی از خدمت معاف شده یا كارت پایان خدمت دریافت كرده امتیاز آزادگی وی برای فرزند وی نیز لحاظ می گردد ؟
جواب : بله درصورتی كه مدت آزادگی به حد نصاب معافیت برسد فرزند وی نیز می تواند  از امتیاز بهره مند گردد .
۱۶-  چنانچه مدت آزادگی پدرخانواده به حد نصاب ۲۴ ماه نرسد و همچنین مادر خانواده دارای سابقه آزادگی باشد آیا سابقه والدین برای اعطای امتیاز قابل جمع است ؟
جواب : بله قابل جمع می باشد.
جانبازان
-حد نصاب درصد جانبازی برای امتیاز معافیت یك فرزند چند درصد است ؟
جواب : حداقل ۲۵ درصد جانبازی .
۲-جانبازان چند فرزند خود را می توانند از خدمت معاف كنند ؟
جواب : به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی یكی از فرزندان آنان از خدمت معاف می شوند .
۳-آیا امتیاز جانبازی برای برادران آنان لحاظ می گردد ؟
جواب : درصورتی كه جانباز فاقد فرزند پسر باشد امتیاز به برادر جانباز تعلق می گیرد .
۴-درصورتی كه جانباز فاقد فرزند پسر باشد چند نفر از برادران وی از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : برای جانباز باحداقل ۲۵درصد جانبازی وبالاتر به هر میزان جانبازی فقط یك برادر وی از خدمت معاف می گردد .
۵-نحوه انتخاب ومعرفی یكی از برادران تنی واجد شرایط برای بهره مندی از معافیت جانبازی به چه صورت می باشد ؟
جواب :انتخاب برادر با جانباز می باشد در صورت فوت جانباز با پدر ودر صورت فوت پدر با مادر ودر صورت فوت مادر با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید می باشد .
۶-در صورتی كه جانبازمتوفی فاقد فرزند پسر فاقد برادر تنی باشد انتخاب از برادران ناتنی به چه صورت می باشد ؟
جواب : حق تقدم با برادری است كه از مادر با جانباز تنی باشد در صوت نداشتن برادر تنی از مادر حق انتخاب با پدر خانواده ودر صورت فوت پدر انتخاب یكی از برادران با مادر درصورت فوت مادر با توافق برادران وهماهنگی بنیاد شهید انجام می پذیرد .
۷-مرجع معرفی جانباز برای بهره مندی از امتیاز معافیت چه ارگانی است ؟
جواب : در صورتی كه صرفا جانباز باشد بنیاد شهید وامور ایثارگران استان محل سكونت جانباز.
۸-آیا جانباز نیروهای مسلح با معرفی نیروهای مسلح می توانند از امتیاز جانبازی استفاده نمایند ؟
جواب : خیر مگر آنكه به صورت تلفیق با سابقه حضور در جبهه معرفی شوند .
۹-آیا به مازاد درصد جانبازی بین ۲۶ تا۴۹و۵۱ تا ۷۰ در صد امتیازی تعلق می گیرد یا نه ؟
جواب : خیر برای ۲۵ درصد جانبازی یك فرزند وبرای جانبازان ۵۰ درصد وبالاتر حداكثر ۲ فرزند از خدمت معاف می شوند ومازاد در صد جانبازی قابل جمع نمی باشد .
۱۰-آیا درصد جانبازی پدر ومادر برای رسیدن به حد نصاب معافیت یك فرزند قابل جمع می باشد ؟
جواب : بله در صورتی كه در صد جانبازی والدین به تنهایی به حد نصاب معافیت نرسد در صورت جانبازی آنان قابل جمع است .
۱۱-چنانچه بر اساس ضوابط ومقررات سالهای گذشته به سبب نیازمندی جانباز به مراقبت یكی از برادران خدمت از خدمت معاف كرده باشد آیا می توان برابر ضوابط جدید یك فرزند وی را نیز از خدمت معاف كرد ؟
جواب : بله مشروط به اینكه در صد جانبازی وی حداقل ۵۰در صد یا بالاتر باشد .
۱۲-چنانچه در صد جانبازی كمتر از ۲۵ درصد باشد آیا امتیازی برای فرزند وی در نظر گرفته می شود یا خیر ؟
جواب : در صو رتی كه با سابقه آزادگی یا حضور در جبهه به عدد۳۰ و بالاتر برسد می توان برای فرزند وی امتیازی در نظر گرفت .
۱۳-چنانچه جمع اعداد مربوط به درصد جانبازی ، ماه حضور در چبهه ویا ماه آزادگی به عدد ۶۰ وبالا تر برسد آیا می توان دوفرزند وی را از خدمت معاف نمود؟
جواب : خیر و براساس جمع سوابق جانبازی ، جبهه و یا آزادگی تنها فقط یك فرزند ایثارگر می تواند از خدمت معاف شود .
۱۴-چنانچه جانبازی كه درگذشته به سبب بیمار ناشی از جانبازی برای یك فرزند خود را در قالب ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی معافیت كفالت اخذ كرده باشد آیا می تواند فرزند دیگر خود را به سبب جانبازی از خدمت معاف نماید ؟
جواب : بله مشروط براینكه درصد جانبازی حداقل ۲۵ درصد و بالاتر باشد .
۱۵-آیا به خود جانباز هم از نظر خدمت وظیفه عمومی امتیازی تعلق می گیرد ؟
جواب : بله درصورتی كه حداقل دارای ۱۰ درصد جانبازی باشد از خدمت دوره ضرورت معاف می شود .
۱۶-چنانچه جانباز از امتیاز خود برای معافیت از خدمت استفاده كرده باشد آیا فرزند وی هم می تواند از امتیاز جانبازی استفاده نماید ؟
جواب : بله با درنظر گرفتن حد نصاب درصد جانبازی ( حداقل ۲۵ درصد )
۱۷-آیا فرزند خوانده قانونی جانباز می تواند از معافیت استفاده نماید ؟
جواب : بله مشروط برآنكه بنابر تایید بنیاد شهید شخص جانباز به سبب ناشی از جانبازی نتواند صاحب فرزند گردد .
۱۸-آیا برای معافیت فرزند خوانده قانونی درصد جانبازی خاصی لازم می باشد ؟
جواب : خیر صرف آنكه جانبازی و عدم توانایی جانباز در صاحب فرزند شدن به تایید بنیاد شهید رسیده باشد كفایت می كند .
۱۹-آیا اگر درصد جانبازی جانباز بیش از ۵۰ درصد ، درحد معافیت ۲ نفر قرار داشته باشد می توان علاوه بر فرزند خوانده یك برادر وی راهم از خدمت معاف كرد ؟
جواب : خیر برای جانبازان فاقد فرزند صرفا یك نفر از خدمت معاف می گردد .
۲۰-فرزند خواندگی جانباز به چه صورت اثبات می گردد ؟
جواب : با تایید مراجع صالح قضایی .
۲۱-آیا برای بانوان جانباز نیز امتیازی درنظر گرفته شده است ؟
جواب : بله هرفرد اناث كه با حداقل ۲۵ درصد جانبازی می تواند برای همسرش درخواست معافیت نماید .
۲۲-معافیت همسرجانبازاناث به چه صورت است ؟
جواب : معافیت بصورت موقت ۵ ساله از تاریخ ازدواج جانباز با همسر محاسبه می گردد درصورت استمرار ازدواج به مدت ۵ سال معافیت موقت به دائم تبدیل می گردد .
۲۳-آیا جانباز اناث بالای ۲۵ درصد كه در گذشته برادر یا فرزند خود را از خدمت معاف كرده است می تواند برابر ضوابط جدید برای همسر خود نیز درصورت معافیت نماید ؟
جواب :مشمولی كه باجانباز ۲۵درصد ازدواج كند بارعایت ۵سال معافیت موقت معاف دائم است.
۲۴-عموی من ۲۴ ماه اسارت و ۴۷ درصد جانبازی دارد و یك پسر هم دارد . آیا می توانم از میزان اسارت استفاده كنم ؟
جواب : خیر . میزان كسرخدمت و درصد جانبازی فقط به فرزندان ایثارگران تعلق می گیرد .
۲۵-من كارت معافیت ایثارگران دارم آیا امكان ابطال كارت من وجود دارد تا برادر دیگر من از این كارت استفاده كند ؟
جواب : خیر  طبق قانون جدید ابطال كارت دیگر قابل اجرا نمی باشد.
۲۶-من از خدمت فرار كرده ام و معافیت ایثارگران شامل بنده می شود برای درخواست این نوع معافیت باید به كجا مراجعه كنم ؟
جواب : باید ابتدا به یگان خدمتی مراجعه کرده تا به وضعیت فرار شما رسیدگی شود   وبعد  باارائه گواهی اشتغال به خدمت به وظیفه عمومی به  درخواست شما رسیدگی می شود.
۲۷-پدر من دارای ۴۵ ماه سابقه جبهه و ۱۵ درصد جانبازی می باشد برادرم معاف شده است آیا من می توانم باجمع باقیمانده جبهه و جانبازی پدرمعافیت بگیرم ؟
جواب: بله در صورتی که جمع باقیمانده جبهه و جانبازی پدر به ۳۰ ماه برسد می توانید از معافیت بهره مند شوید.
۲۸-آیا برادرزاده جانباز ۲۵  درصد فاقد فرزند ذکور و برادر ،می تواند از  معافیت استفاده نماید ؟
جواب : خیر درصورت فقدان فرزندو برادر ، برادرزاده نمی تواند از این معافیت بهره مند گردد.
۲۹-بنده خواهرم جانباز ۳۰٪ است متاهل می باشد ولی فرزندی ندارد من می توانم از معافیت استفاده كنم ؟
جواب : اگر خواهر فاقد فرزند باشد شما می توانید از معافیت بهره مند گردید .
۳۰-من آزاده ای دارای ۲۴ ماه اسارت بوده و فاقد فرزند پسر هستم آیا برادر من می تواند از این معافیت بهره مند گردد ؟
جواب : بله آزادگانی كه دارای حداقل ۲۴ ماه اسارت بوده و فاقد فرزند پسر باشند می توانند تنها یكی از برادران خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.

مروری بر قوانین معافیت تحصیلی + سوالات متداول

در این گزارش تمامی موضوعات معافیت تحصیلی مشمولان وظیفه عمومی که شامل قوانین، تبصره‌ها و سوالات متدوال می‌شود، گردآوری شده است.
3263213 987 قانون معافیت سربازی معافیت کفالت ایثارگران جانبازان 95 96به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران، درباره موضوع معافیت تحصیلی برای دانش آموزان در قانون آمده است:
ماده ۳۱ : دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.
ماده ۳۳ : صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.
تبصره ۱: حداكثر معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان تا سن بیست سال تمام و در هر یك از مقاطع تحصیلی كاردانی دو و نیم سال، كارشناسی ناپیوسته و كارشناسی‌ارشد ناپیوسته سه سال، كارشناسی پیوسته پنج سال و كارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دكترای پزشكی پیوسته هشت سال و دكترای تخصصی شش سال است.
ماده ۳۴ : دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، در صورت ترك تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل، باید برای خدمت دوره ضرورت خود را معرفی نمایند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامی این قبیل مشمولین را با ذكر مشخصات كامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی، بدون تأخیر به سازمان محل ارسال دارند.
تبصره ۱: مهلت معرفی مشمولین مذكور حداكثر یك سال پس از تاریخ انصراف، ترك تحصیل و اخراج و فراغت از تحصیل است.
 تبصره ۳: متخلفین از اجراء این ماده برای بار اول به توبیخ كتبی و درج در پرونده و برای بار دوم علاوه بر توبیخ كتبی به یك ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم می‌شوند.
*معافیت تحصیلی خارج از کشور
ماده ۳۱: دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.
ماده ۳۳: صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.
تبصره ۱: حداكثر معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان تا سن بیست سال تمام و در هر یك از مقاطع تحصیلی كاردانی دو و نیم سال، كارشناسی ناپیوسته و كارشناسی‌ارشد ناپیوسته سه سال، كارشناسی پیوسته پنج سال و كارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دكترای پزشكی پیوسته هشت سال و دكترای تخصصی شش سال است.
تبصره ۲: در مواقع ضروری با تشخیص و اعلام كمیسیون موارد خاص دانشگاه‌های مربوط حداكثر یك سال به مدت فوق اضافه می‌شود.
ماده ۳۴: دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، در صورت ترك تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل، باید برای خدمت دوره ضرورت خود را معرفی نمایند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامی این قبیل مشمولین را با ذكر مشخصات كامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی، بدون تأخیر به سازمان محل ارسال دارند.
تبصره۲: مشمولینی كه با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از كشور تحصیل می‌كنند، پس از ترك تحصیل یا اخراج یا انصراف یا فراغت از تحصیل، موظفند برای رسیدگی به وضع مشمولیت خود حداكثر ظرف یك سال خود را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور معرفی نمایند.
تبصره ۳: متخلفین از اجراء این ماده برای بار اول به توبیخ كتبی و درج در پرونده و برای بار دوم علاوه بر توبیخ كتبی به یك ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم می‌شوند.
ماده ۳۵: مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (۱) ماده (۳۳) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.
تبصره ۱: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.
تبصره ۲: ترخیص كاركنان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت جهت ادامه تحصیل در مقاطع كارشناسی و بالاتر به جز در زمان‌های اضطراری و جنگ بلامانع است.
ماده ۳۶: مشمولین دارای مدرك كارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه‌های علمیه علاقمند به تحصیل در خارج از كشور در صورتی كه از نظر مقررات این قانون و وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، حائز شرایط ادامه تحصیل در خارج از كشور باشند و دانشگاه‌ها و رشته‌های آنها مورد تأیید وزارتخانه‌های فوق باشد، می‌توانند با سپردن تضمین‌های لازم با استفاده از مقررات این قانون برای تحصیل به خارج از كشور مسافرت نمایند.
ماده ۳۷: ایرانیان مقیم خارج از كشور، فرزندان مامورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور و همچنین كسانی كه قانوناً تحت كفالت، یا ولایت قانونی آنها می‌باشند، چنانچه در حین تحصیل در مدارس ایرانی مستقر در خارج از كشور و یا مؤسسات آموزشی كشورهای خارج مورد تأیید آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه مورد تأیید شورای عالی حوزه‌های علمیه به سن مشمولیت برسند از معافیت تحصیلی بهره‌مند می‌گردند و ادامه تحصیل آنان تا سقف یك سال پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت هستند بلامانع می‌باشد.
*معافیت تحصیلی طلاب علوم دینی
ماده ۳۱: دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.
ماده۳۲: طلاب علوم دینی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت و یا اعزام هم طبقه خود طبق ضوابط مركز مدیریت حوزه‌های علمیه یا نمایندگان رسمی آن و یا با مجوز رسمی شورای عالی حوزه‌های علمیه در شهرستان‌ها به تحصیل اشتغال ورزند در مدت تحصیل می‌توانند از مزایای ماده ۳۱ قانون استفاده کنند. ارزشیابی میزان تحصیل با شورای مدیریت و یا نماینده آن خواهد بود.
تبصره: مشمولان دیپلمه که دوره سطح و یا حداقل ۶ سال دوره خارج را گذرانده باشند به ترتیب همانند مشمولان لیسانس و دکتر خواهند بود و چنانچه بدون دیپلم دوره‌های مذکور را گذرانده باشند همانند مشمولان فوق دیپلم و فوق لیسانس می‌باشند و در هر صورت طلابی که به درجه اجتهاد نایل گردند همانند مشمولین دکترا می‌باشند.
ماده ۳۳: صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.
بخشنامه:
۱-افراد دارای مدرك تحصیلی زیر دیپلم قبل از سن مشمولیت ، مجاز به تحصیل در حوزه علمیه می باشند.
۲- مشمول دارای مدرك دیپلم یا پیش دانشگاهی كه هنوز وارد غیبت نگردیده است ، مجاز به شروع به تحصیل در حوزه علمیه می باشد.
۳-كلیه مشمولان فوق دیپلم تا دكتری پس از فراغت از تحصیل ، به شرط نداشتن غیبت و با رعایت شرایط سنی زیر می توانند به طور تمام وقت در حوزه های علمیه تحصیل نموده و از معافیت تحصیلی برخوردار شوند.
۱/۳-سن مشمولان فوق دیپلم حداكثر ۲۲ سال تمام باشد.
۲/۳-سن مشمولان لیسانس حدكثر ۲۴ سال تمام می باشد.
۳/۳-سن مشولان فوق لیسانس حداكثر ۲۸ سال تمام باشد.
۴/۳-سن مشمولان دكتری حداكثر ۳۰ سال تمام باشد.
۴-ترخیص سربازان حین خدمت فارغ التحصیل مقطع دیپلم و بالاتر به شرط نداشتن غیبت اولیه،(و رعایت شرط سنی برای سربازان فوق دیپلم تا دكتری) برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه بلامانع است،لذا سربازان حین خدمت می بایست ابتدا توسط وظیفه عمومی محل سكونت ترخیص شوند و پس از ثبت ترخیص از خدمت ، مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی می باشند.
۵-دانشجویان انصرافی از دانشگاهها در صورت نداشتن غیبت و حداكثر تا یك سال پس از انصراف،‌مجاز به ادامه تحصیل در حوزه علمیه می باشند.
۶-سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه های علمیه تشیع:
الف-سطح۱:حداكثر ۹ سال (معادل كاردانی)
ب-سطح ۲:حدكاثر ۶ سال (معادل كارشناسی)
ج-سطح ۳: حداكثز ۳ سال (معادل كارشناسی ارشد)
د-سطح۴(معادل دكتری): حداكثر ۱۲ سال (۸ سال تحصیل+۴سال تدوین پایان نامه) ،ضمنا مادامی كه مركز مدیریت حوزه علمیه قطع رابطه تحصیلی آنان را اعلام نكند همچنان از معافیت تحصیلی استفاده خواهند نمود.
تبصره۱:مشمولان فوق دیپلم تا دكتری كه برابر شرایط ، معافیت تحصیلی حوزوی اخذ می نمایند می بایست سطح یك را حداكثر ظرف مدت۷ سال به اتمام برسانند و در غیر اینصورت مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع بعدی نیستند.
تبصره۲: چنانچه طلاب سطح ۲و۳ ، در طرح هجرت روحانیون شركت كرده یا به عنوان ائمه جمعه و جماعت قضاوت ،تدریس و تبلیغ مشمول خدمت شده باشند مدت خدمت فوق با تایید مركز مدیریت حوزه علمیه ، به مدت تحصیل آنان اضافه می شود.
۷-سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت:
الف-سطح مقدمات: حداكثر تا۲۰ سالگی تمام (معادل دیپلم)
ب-سطح۱:حداكثر۴ سال (معادل كاردانی)
ج-سطح۲:حداكثر ۴سال (معادل كارشناسی)
۸- برای طلاب مشغول به تحصیل در حوزه و مدارس علوم دینی ، پس از اتمام هر سطح می بایست برگ آخرین وضعیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه كه حسب مورد توسط مركز مدیریت حوزه علمیه یا دفتر نمایندگی امور اهل سنت تكمیل شده ، به دفاتر پلیس+۱۰ ارائه گردد و پس از ثبت درخواست معافیت تحصیلی ، معافیت تحصیلی جدید برای سطوح بعدی به شرط عدم ورود به غیبت صادر و به مشمول تحویل می گردد.
۹-افرادی كه به سن مشمولیت رسیده اند و در سن مشمولیت از دبیرستان یا دانشگاه ترك تحصیل و اخراج شده اند، تا پایان خدمت مجاز به تحصیل در حوزه علمیه نمی باشند. (ولی چنانچه ترك تحصیل یا اخراج قبل از ورود به سن مشمولیت باشد مانع شروع به تحصیل در حوزه قبل از سن مشمولیت نمی باشد.)
۱۰-پزشكی:رسیدگی به درخواست معافیت پزشكی طلاب در حین تحصیل در حوزه (بدون نیاز به ابطال معافیت تحصیلی) بلامانع است و پس از صدور كارت معافیت پزشكی ، معافیت تحصیلی باطل می شود. در رسیدگی به معافیت پزشكی طلاب ازنظر مقطع تحصیلی ،با طلاب شاغل به تحصیل در سطح مقدمات همانند مشمولان دیپلم و با طلاب شاغل به تحصیل در سطح یك و بالاتر همانند مشمولان فوق دیپلم و بالاتر رفتار می شود.
ماده ۳۴: دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، در صورت ترك تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل، باید برای خدمت دوره ضرورت خود را معرفی نمایند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامی این قبیل مشمولین را با ذكر مشخصات كامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی، بدون تأخیر به سازمان محل ارسال دارند.
تبصره ۱: مهلت معرفی مشمولین مذكور حداكثر یك سال پس از تاریخ انصراف، ترك تحصیل و اخراج و فراغت از تحصیل است.
تبصره ۳: متخلفین از اجراء این ماده برای بار اول به توبیخ كتبی و درج در پرونده و برای بار دوم علاوه بر توبیخ كتبی به یك ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم می‌شوند.
*معافیت تحصیلی دانشجویان
ماده ۳۱: دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.
ماده ۳۳: صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.
تبصره ۱: حداكثر معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان تا سن بیست سال تمام و در هر یك از مقاطع تحصیلی كاردانی دو و نیم سال، كارشناسی ناپیوسته و كارشناسی‌ارشد ناپیوسته سه سال، كارشناسی پیوسته پنج سال و كارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دكترای پزشكی پیوسته هشت سال و دكترای تخصصی شش سال است.
تبصره ۲: در مواقع ضروری با تشخیص و اعلام كمیسیون موارد خاص دانشگاه‌های مربوط حداكثر یك سال به مدت فوق اضافه می‌شود.
ماده ۳۴: دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، در صورت ترك تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل، باید برای خدمت دوره ضرورت خود را معرفی نمایند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامی این قبیل مشمولین را با ذكر مشخصات كامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی، بدون تأخیر به سازمان محل ارسال دارند.
تبصره ۱: مهلت معرفی مشمولین مذكور حداكثر یك سال پس از تاریخ انصراف، ترك تحصیل و اخراج و فراغت از تحصیل است.
تبصره ۳: متخلفین از اجراء این ماده برای بار اول به توبیخ كتبی و درج در پرونده و برای بار دوم علاوه بر توبیخ كتبی به یك ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم می‌شوند.
ماده ۳۵: مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (۱) ماده (۳۳) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.
تبصره ۱: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.
تبصره ۲: ترخیص كاركنان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت جهت ادامه تحصیل در مقاطع كارشناسی و بالاتر به جز در زمان‌های اضطراری و جنگ بلامانع است.
در ادامه پاسخ سوالات متداول مشمولان خدمت سربازی درباره معافیت تحصیلی را می‌خوانید:
۱- از چه تاریخی مشمولان وارد سن مشمولیت می شوند؟
جواب :  تمام افراد ذكور ایرانی كه به سن ۱۸ سالگی تمام می رسند از اول ماه تولد که طی آن ماه وارد ۱۹ سالگی می شوند مشمول قانون وظیفه عمومی می گردند .وتاشش ماه فرصت دارند خودرابه سازمان معرفی نمایند.
۲- حداكثر زمان معرفی مشمولانی كه قبل از سن مشمولیت فارغ التحصیل ، ترك تحصیل یا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟
 جواب : حداكثر مدت معرفی ایشان ۶ ماه پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام است .
مثال: دانش آموز متولد ۱۸/۲/۷۳ كه قبل از ۱/۲/۹۱ فارغ التحصیل ، انصراف ، ترك تحصیل یا اخراج از تحصیل شده باشد حد اكثر تا ۱۸/۸/۹۱ فرصت معرفی خود را دارد.
۳- حداكثر زمان معرفی مشمولانی كه پس از سن مشمولیت ، فارغ التحصیل، انصراف، ترك تحصیل یا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟
جواب : از تاریخ فراغت ، اخراج یا ترك تحصیل یكسال فرصت دارند تا خود را معرفی نمایند.
 مثال: دانش آموز متولد ۱۸/۲/۷۳ كه در تیرماه ۱۳۹۱ فارغ التحصیل، انصراف ، ترك تحصیل ویااخراجی محسوب شوند تاپایان تیر ماه ۹۲ مهلت معرفی خواهد داشت.
از تاریخ فراغت ، اخراج یا ترك تحصیل یكسال فرصت دارند تا خود را معرفی نمایند.
(جهت ایجاد تسهیلات برای این قبیل مشمولان ، برای شرکت در آزمون دانشگاهها ،تا ۳۱/۶/سال بعد از فراغت از تحصیل مهلت معرفی دارند.)
 ۴- دانش آموزانی كه از مهر۹۱ در پایه اول مقطع متوسطه یا پایین تر شروع به تحصیل  نموده اند تا چه زمانی مجاز به تحصیل خواهند بود؟
جواب :  اینگونه مشمولان حداكثر تاپایان ۲۰ سالگی مجازند برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهند ، رشته های تحصیلی تاثیری در این مدت زمان نخواهند داشت.
۵-   دانش آموزی كه از مهر ۹۱ در پایه دوم یا بالاتر شروع به تحصیل نموده اند تا چه زمانی مجاز به تحصیل خواهند بود؟
جواب : چنانچه در رشته ی كاردانش یا فنی حرفه ای به تحصیل اشتغال دارند حداكثر تا پایان ۲۲سالگی ورشته های مختلف پیش دانشگاهی حداكثر تا ۲۴ سالگی مجاز به تحصیل خواهند بود.
۶- آیا دانش آموزانی كه درورود به سن مشمولیت در مقطع راهنمایی به تحصیل اشتغال دارند حق ادامه تحصیل خواهند داشت ؟
جواب : بله درصورت پیوستگی تحصیلی حداكثر تاپایان ۲۰ سالگی میتوانند تحصیل نمایند.
 ۷- آیا دانش آموزان درمهلت یكساله معرفی پس از فراغت ،اخراج، انصراف یا ترك تحصیل می توانند ادامه تحصیل دهند؟
جواب : اینگونه مشمولان می توانند بدون صدور معافیت تاپایان مهلت یكساله وپس از معرفی تاموعد اعزام خود ادامه تحصیل بدهند
مثال : دانش آموزمتولد ۱۵/۸/۷۰ كه در مهر ۹۱ درپایه دوم كاردانش شروع به تحصیل نماید می تواند خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید چنانچه مشمول مذكور تا ۱۵/۸/۹۲ فارغ التحصیل نشده می تواند بدون صدور معافیت تحصیلی حداكثر تا۱۵/۸/۹۳به تحصیل ادامه دهد وپس از این تاریخ ۱۵/۸/۹۳ درصورت عدم معرفی وارد غیبت خواهد شد.
۸ – آیا به مشمولانی كه به صورت داوطلب آزاد تحصیل می كنند معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟
جواب : خیر اینگونه مشمولان حق استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت وشروع به تحصیل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصیل تلقی می گردد.
۹-  متولدین سه ماه اول سال ۷۱ در سال های قبل كه در خرداد ماه سال ۹۰ فارغ التحصیل  شده اند تاچه زمان مهلت معرفی خود به وظیفه عمومی را  داشته اند ؟
جواب :دانش آموزان تا۱۸/۸/۹۰ (قبل از اجرای قانون جدید وظیفه عمومی )فرصت معرفی داشته اند درصورت عدم معرفی از تاریخ ۱۹/۸/۹۰ واردغیبت شده اند .
-۱۰  متولدین سه ماهه دوم سال ۷۱ در سال قبل كه درخرداد ماه سال ۹۰ فارغ التحصیل شده اند تا چه زمان فرجه معرفی خود به وظیفه عمومی را دارند؟
جواب :  اینگونه دانش آموزان با توجه به اینكه فرصت معرفی ایشان ۱۸/۹/۹۰ بود ( بعد از اجرای قانون جدید وظیفه عمومی) فلذا از یك سال مهلت تعیین در قانون جدید برخوردار بوده وتا خرداد ۹۱ مهلت معرفی خواهند داشت.
۱۱- با عنایت به اجرای قانون جدید وظیفه عمومی ، موضوع تمدید مهلت اعزام متولد نیمه دوم سال چگونه خواهد بود؟
جواب :  با اجرای قانون جدید موضوع تمدید مهلت اعزام اینگونه  مشمولان منتفی می باشد .
۱۲- موعدمعرفی دانش آموزانی كه قبل  از ۲۲/۴/۹۰ از تحصیل انصراف  داده ، ترك تحصیل كرده یا اخراج شده اند چگونه است؟
 جواب :اینگونه مشمولان چنانچه حد اكثر ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ وقوع خود را معرفی نكرده باشند غایب محسوب می شوند ومی بایست
سریعا  خود را به وظیفه  عمومی معرفی نماید.
  مثال: دانش آموزی كه در تاریخ ۱/۳/۹۰ ترك تحصیل یا اخراج شده باشد ، با لحاظ مهلت ۴ ماهه حداكثر تا۱/۷/۹۰ مهلت معرفی داشته فلذا ازآن تاریخ وارد غیبت گردیده ومی بایست سریع خود سریعا خود را به به وظیفه عمومی معرفی نمایند.
۱۳- موعد معرفی دانش آموزان انصرافی ، ترك تحصیل ویا اخراجی كه آخرین موعد معرفی ایشان به لحاظ مهلت ۴ ماهه بعداز تاریخ ۲۲/۸/۹۰(تاریخ اجرای قانون  جدید وظیفه عمومی) بوده چه زمانی می باشد؟
جواب :اینگونه  دانش آموزان از تاریخ وقوع انصراف ، ترك تحصیل و یا اخراج  یك سال مهلت معرفی خواهند داشت.
 مثال: مشمول متولد ۱۵/۰۶/۷۱ كه در تاریخ ۲۲/۶/۹۰ از تحصیل انصراف داده است باتوجه به -مهلت ۴ ماهه قانون قدیم وظیفه عمومی تا ۲۲/۱۰/۹۰ فرجه معرفی داشته كه این تاریخ بعداز تاریخ اجرای قانون جدید وظیفه عمومی بوده ، فلذا مشمول تا۲۲/۶/۹۱ مهلت معرفی خواهد داشت.
۱۴- مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها از چه تاریخ می توانند از مهلت ۱ ساله پس از فراغت خود استفاده نمایند؟
جواب :مشمولانی كه از تاریخ ۲۲/۲/۹۰ به بعد در مقاطع تحصیلی در دانشگاه فارغ التحصیل شده اند حق استفاده از مهلت ۱ ساله را خواهند داشت.
۱۵- مشمولان اخراجی،انصرافی،ترك تحصیل ازچه تاریخ درشمول استفاده ازمهلت۱ساله پس ازتاریخ وقوع انصراف،ترك تحصیل،اخراج قرار می گیرند؟
جواب :مشمولانی كه از تاریخ ۲۲/۴/۹۰ به  بعد از تحصیل در مقاطع  دانشگاهی انصراف، ترك تحصیل و یا اخراج شده باشند .
 ۱۶- آیا دانشجویان انصرافی حق تحصیل مجدد را دارند؟
 جواب :بلی . مشمولان در طی مدت تحصیل از دیپلم تا دكتری صرفا ۱ بار می توانند از تحصیل انصراف و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به شرط : ۱- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف (قبل از اعزام به خدمت). ۲- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .۳-انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد .(مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد)۴- مقطع جدید ،تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.)
۱۷- مشمولان فارغ التحصیل از مقطع متوسطه تا چه زمان می توانند در دانشگاه پذیرفته وثبت نام نمایند؟
جواب :چنانچه حداكثر ظرف مدت یكسال از زمان فارغ التحصیل شدن درمقطع دیپلم یاپیش دانشگاهی دردانشگاه پذیرفته شوندمجازبه تحصیل خواهند بود
ودر صورت سپری شدن بیش از یكسال حق تحصیل نخواهند داشت(قبل از اعزام به خدمت ) منظور از پذیرفته شدن دردانشگاه قبولی قطعی یا ثبت نام در دانشگاه می باشد ،لیکن بعد از اعزام به خدمت ، سپری شدن بیش از یکسال از تاریخ فراغت مقطع متوسطه مانع نخواهد بود و فقط نداشتن غیبت اولیه و پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر ملاک می باشد .
 بدیهی است زمان اعلام قبولی در آزمون های سراسری به منزله پذیرش تلقی خواهد شدو در مورد پذیرش بدون آزمون در دانشگاه ، زمان ثبت نام به منزله تاریخ پذیرش است .
مثال: فارغ التحصیل۱/۴/۹۱درمقطع متوسطه كه حداكثرتا ۱/۴/۹۲ قبولی قطعی یاثبت نام دردانشگاه داشته باشند می توانند ادامه تحصیل بدهند.
 ۱۸- فارغ التحصیلان مقطع متوسطه درخردادسال۹۰شرط ثبت نام یاقبولی دردانشگاه آیاحق ادامه تحصیل از مهر ۹۱ را دارند؟
جواب : بله. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان خرداد (پس از ورود به سن مشمولیت ) به منزله فارغ التحصیلان  شهریور تلقی می گردندتا پایان شهریور سال بعد مهلت معرفی دارند .
 ۱۹- آیابه دوره های فراگیرپیام نور،دوره های بین الملل دردانشگاه وپودمانی وسایرمقاطع تحصیلی بدون آزمون معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟
 جواب : بلی درصورت تصویب شورای گسترش آموزش عالی امكان جذب بدون آزمون واحد آموزشی ، تحصیل اینگونه افراد منعی نخواهد داشت.(به دوره دانشپذیری در دانشگاه پیام نور ، معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد و صرفا از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.)
۲۰-  آیاسربازان وظیفه ای كه به خدمت اشتغال خدمت دارندجهت تحصیل دردانشگاه هااز خدمت ترخیص میشوند؟
جواب : درصورت قبولی اینگونه سربازان درمقطع كارشناسی وبالاترترخیص ازخدمت صورت میگیرد وترخیص برای ادامه تحصیل درمقاطع كاردانی مجاز نمی باشد.
۲۱- دانشجویانی كه با انصراف ازتحصیل ،به عنوان دارندگان مدرك معادل درمقطع پایین شناخته می شوند آیا مجاز به تحصیل در مقاطع بالاتر می باشند؟
جواب :خیر اینگونه  مشمولان تا پایان خدمت  دوره ضرورت حق ادامه  تحصیل نخواهند داشت .
۲۲- آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟
جواب :خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.
 ۲۳- سقف سنوات های مجاز  تحصیلی  در مقاطع مختلف دانشگاهی ، به  چه میزان می باشد؟
جواب : برابر تبصره (۱) ماده (۳۳) قانون خدمت وظیفه عمومی ، حداكثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سال تمام ودر هر یك از مقاطع  تحصیلی كاردانی دو و نیم سال، كارشناسی  ناپیوسته وكارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال، كارشناسی پیوسته پنج سال وكارشناسی ارشد  پیوسته شش  سال، دكترای پیوسته  هشت سال و دكترای تخصصی شش سال است.
۲۴- چه كسانی میتوانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از كشور استفاده نمایند؟
جواب : فرزندان ایرانیان مقیم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت (ماه تولد ۱۸ سال تمام) درمدارس ایرانی یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.
۲۵ -آیا تحصیل در دوره های زبان در خارج از كشور برای ورود به دانشگاه درشمول معافیت تحصیلی قرار می گیرند؟
جواب : خیر به این دوره ها معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد.
 ۲۶- آیا مشمولانی كه در داخل كشور در مقطع متوسطه فارغ التحصیل می شوند، حق تحصیل در خارج از كشور را دارند؟
جواب : خیر آنها به عنوان مقیم خارج از كشور محسوب نشده ومجاز به تحصیل در دانشگاه های خارج از كشور نمی باشند.
 ۲۷- چه مشمولانی می توانند بدون آنكه مقیم كشورهای خارجی باشند دردانشگاه های خارج از كشور تحصیل نموده و از معافیت تحصیلی دانش جویان خارج از كشور بهره مند شوند؟
جواب : مشمولانی كه در مقاطع كارشناسی یا بالاتر در دانشگاه های داخل كشور فارغ التحصیل شده باشند به شرط عدم ورود به غیبت وسپری نشدن بیش  از یكسال از تاریخ فراغت از تحصیل با سپردن تضمین لازم می توانند از این معافیت استفاده نمایند.(ودیعه لازم فعلا ۱۵ میلیون تومان وجه نقد می باشد.)
۲۸- آیا مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی محسوب می گردد ؟
جواب :بله  دانشگاه ها باید از درج عبارت مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی برای دانشجویان مشمول خودداری نمایند.
۲۹- آیا مشمول غیر غایبی که بعد از مدت یکسال فرصت تعیین شده دانشگاه قبول شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شود؟
جواب :مشمولانی که به دلایل قانونی (معافیت موقت و … )تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازندچنانچه مدت تعویق آنان از مدت یکسال فرصت تعیین شده در قانون بیشتر گردد،  در صورتی که در حین فرصت معرفی تعویق شده (معافیت موقت و …) در دانشگاه قبول شوند ادامه تحصیل و بهره مندی آنان از معافیت تحصیلی بلامانع خواهد بود .
۳۰- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر می باشد؟
جواب :خیر حتی در صورت تایید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی گردد.
۳۱- طلاب حوزه های علمیه پس از انصراف یا اخراج از  حوزه علمیه در چه صورت مجاز به ادامه تحصیل می باشند؟
جواب :طلاب حوزه های علمیه در صورت اخراج و یا انصراف از تحصیل تا پایان خدمت و یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند .

 

 

 

 

 

0 لایک
0 تا کنون ثبت شده است
دانلود آهنگ شاد

Copyright © 2016 All rights Reserved

"دانلود جدید 96 – وی آر 3"download