X بستن

بي حجاب ترين زني که تاحالا ديديد اونم در تهران واي!!

تا مي توانيد شهوت راني و بدحجابي کنيد / عکس

عکس زیباترین دختر سال ایران در سال ۹۵

حرکت بى شــرمانه دختر ایرانی در دبیرستـان دخترانه / عکس

عکس جنجالی و لو رفته از سرویس مدرسه دختران

 

 

درمان ناباروری در زنان و مردان

همه راهها و هزینه‌های درمان ناباروری و نازایی

ناباروری و نازایی از جمله مشکلاتی است که این روزها گریبان بسیاری از زوجهای جوان را در سراسر جهان گرفته است. ناباروریهایی که ناشی از ابتلا به بیماری، زندگی در شرایط پراسترس و تنش، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیطهای صنعتی و آلوده است. اگرچه به باور متخصصان و پزشکان این حوزه، امروز با وجود شیوههای درمان نازایی و ناباروری متعددی که در جهان و کشور ما ایران وجود دارد، دیگر هیچ زوج جوانی نباید نگران مشکلات و اختلالات ناباروری و نازایی باشد اما با وجود این، هستند زوجهایی که به دلیل نداشتن توان مالی برای تامین هزینههای درمان یا نپذیرفتن شیوهها و شرایط درمان ناباروری و نازایی مانند استفاده از تخمک یا لقاح اهدایی امکان ناباروری را برای همیشه از دست میدهند. با مطالعه این گزارش علاوه بر آگاهی از دلایل و علائم نازایی در زوجهای جوان، با روشهای درمانی این اختلال و تاثیر آن در روند زندگی زوجها بیشتر آشنا شوید.
634976455588417601 درمان ناباروری در زنان و مردان

 

نکاتی که باید بدانید
به چه مراکزی برای درمان ناباروری مراجعه کنیم؟

زوج ها برای درمان ناباروری باید به مراکزی مراجعه کنند که در آنها متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمالهایی که باعث ناباروری در مردان و زنان میشود به طور کامل بررسی شود. بهترین مراکز، مراکزی هستند که تمامی این بخشها در آنها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام کنند. در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایشهای مختلف و تکمیل پروندهاش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند. به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آنها ۱۰ درصد است و مراکزی که موفقیت در آنها بیش از ۳۰ درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. بنابراین با مشاوره با پزشک و انجمن ناباروری می‌توان با مراکز معتبر و صاحبنام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آنها مراجعه کرد.

635329331095186497 درمان ناباروری در زنان و مردان

از روند درمان چه می‌دانید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که موفقیت روند درمان را بیشتر میکند، رعایت فاصله درمانهاست. در صورتی که فاصله درمانها رعایت نشود احتمال از بین رفتن تاثیر داروها در زوج زیاد میشود و روند درمان با اختلالهایی روبه‌رو میشود که بر نتیجه درمان نیز تاثیر میگذارد. این مسئله با توجه به هزینههای سرسام‌آور درمان ناباروری در کشور بار مضاعفی را بر مشکلات زوجها اضافه میکند. از سوی دیگر با توجه به افزایش سن زوج بهتر است آنها روند درمان را به تعویق نیاندازند زیرا شانس درمان برای زنان ۴۰ ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد و برای زنان ۲۵ تا ۳۲ ساله ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

این نکته را جدی بگیرید

زوج های نابارور باید توجه داشته باشند که در حال حاضر ۵۰ مرکز برای درمان ناباروری با حضور متخصصان مختلف در حوزه تشخیص و درمان در کشور فعالیت میکنند که انتخاب بهترین آنها باید با مشاوره و بررسی با صاحبنظران این حوزه انجام شود. چرا که مراجعه به مرکزی که توانایی کامل در تشخیص و انتخاب درمان مناسب برای زوجها را نداشته باشد صرفا تلف کردن وقت مفید، صرف هزینههای گزاف و در نهایت تشخیص نادرست علت ناباروری و دستکاریهای بیهوده بدن زن و شوهر است که هرکدام میتواند تاثیر‌های منفی بر روند درمان ناباروری آنها داشته باشد.

هزینههای درمان چقدر است؟

از آنجا که بسیاری از تجهیزات و داروهایی که برای درمان ناباروری در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد وارداتی است، تحریمهای اخیر تاثیر زیادی بر هزینههای تامین دارو و تجهیزات داشته و این مسئله موجب شده تا هزینههای درمان ناباروری دو برابر شود. در حال حاضر هزینه هر دوره درمان ناباروری اعم از دارو، خدمات پاراکلینیکی و اتاق عمل بسته به میزان مشکلات زوجها بین ۵/۲ تا ۵ میلیون تومان است و هر زوج برای درمان باید ۳ تا ۴ دوره درمانی را پشت سر بگذارد که بخشی از این هزینهها مربوط به بخش تشخیص دلایل نازایی برای برخی از زوجهاست. در این شرایط جراحیهای تشخیصی به زوجها توصیه میشود که در کنار سونوگرافی و آزمایشهای مختلف حدود ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد. مابقی هزینهها در بخش درمان مربوط به داروهایی است که باید توسط زوج مصرف شود. نسخه‌ها و داروهایی که گاهی باید ۳ تا ۴ بار برای درمان قطعی برای زوج تجویز شود.

متخصصان چه میگویند
از ناباروری بیشتر بدانید

در تعریفی که سازمان جهانی بهداشت who درباره ناباروری مطرح کرده که به عنوان تعریف کلی ناباروی مورد استفاده قرار میگیرد، زوجی که یک سال به صورت مداوم و بیوقفه بدون استفاده از هیچ وسیله پیشگیری برای بچهدار شدن تلاش کنند و بارداری صورت نگیرد، در این حالت آنها باید نزد متخصص ناباروری بروند تا موقعیت خود را بررسی کنند. نکته مهم این است که زوج باید یک سال به طور مستمر برای بچهدار شدن اقدام کند. به این ترتیب با شروع سیکل قاعدگی خونریزی آغاز میشود و همزمان با ریختن لایههای داخل رحم و ساخته شدن لایههای جدید تغییرات هورمونی نیز در بدن اتفاق میافتد و مکانیسم آماده شدن تخمک در بدن انجام میشود. به این ترتیب در هر سیکل قاعدگی ۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ میشود و در نهایت یک تا ۲ عدد از آنها آزاد میشود. در این شرایط یک روز بعد از رابطه زناشویی، اسپرم خود را به لولههای رحمی که تخمک در آنجا مستقر است میرساند و سرانجام بارداری شکل میگیرد. در این شرایط نیز پس از لانهگزینی جنین در رحم شکل میگیرد. اما اگر بعد از ۱۹ روز اسپرم به تخمک نرسید و بارداری شکل نگرفت و این روند ۱۲ بار بعد از سیکلهای قاعدگی زن تکرار شد، باید احتمال نازایی مورد بررسی قرار گیرد. نمی‌توان به راحتی به زوج یا یکی از زوجین برچسب ناباروری زد.

دلایل ناباروری در زنان و مردان

دلایل مختلفی احتمال ناباروری را در مردان و زنان به وجود میآورد. بروز هر یک از این احتمالها میتواند بارداری را در زوج دچار اختلال کند. در این شرایط نیز متخصصان پس از ۱۲ بار تکرار تلاش برای بچهدار شدن، در صورت به دست نیامدن نتیجه به زوج اعلام میکنند که احتمال ناباروی آنها به یکی از دلایل زیر وجود دارد و آنها برای درمان باید اقدام کنند.

گاهی ممکن است اسپرم سالم وجود نداشته باشد یا شکل مناسب را برای باروری نداشته باشد.
در برخی شرایط اسپرم فعال و محرک وجود ندارد.
اسپرم در مسیر رسیدن به رحم از بین برود یا امکان رسیدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد.
عوامل مناسب برای لقاح وجود نداشته باشد که در این شرایط باید فاکتورهای مناسب در اسپرم و تخمک وجود داشته باشد.
در برخی موارد تخمک سالم وجود ندارد یا لولههای رحمی دچار اختلالی هستند که مانع رسیدن تخمک به اسپرم میشود.
گاهی محیط مناسب برای لقاح وجود ندارد و رحم شرایط لازم را برای باروری ندارد.
در چه شرایطی باید فورا برای درمان اقدام کرد؟

شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نیاز به ۱۲ بار تلاش برای بچهدار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کند.

در صورتی که بیضه مرد دچار عفونت ناشی از جراحی شده باشد یا ضربه خورده باشد.
اگر رویش موها در بدن مرد به صورت نرمال و طبیعی نباشد.
مردانی که دچار کوتاهی یا بلندی قد مفرط هستند.
افرادی که سابقه ناباروری در خانواده آنها وجود دارد نیز باید مانند گروه‌های قبلی باید زودتر برای درمان اقدام کنند.
زنانی که سابقه جراحی در ناحیه شکم داشتند یا سابقه چسبندگی در ناحیه شکم داشتند نیز در این گروهاند.
در صورتی که سن زنی از مرز ۳۵ گذشته باشد یا سن زوج به طور کلی بالا باشد نیز باید سریعتر برای درمان اقدام کند و نیازی نیست تا ۱۲ مرحله را پشت سر بگذارد.
دلایل ناباروری در دنیای مدرن
متخصصان و کارشناسان ناباروری در سراسر جهان برای ناباروری در میان زوجها دلایل مختلفی را میشناسند:

سن زوج مهم‌ترین فاکتور

امروزه در دنیای مدرن دلایل مختلفی برای ناباروی مردان و زنان وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها از دیدگاه متخصصان و کارشناسان سن زوج است. زوجها باید توجه داشته باشند که میزان باروری زنان در زیر ۲۵ سال بیش از ۸۰ درصد و در زنانی که از مرز ۳۵ سالگی گذشته‌اند به کمتر از ۵۰ درصد میرسد. چرا که در این سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمکها وجود دارد؛ عاملی که خود به تنهایی میتواند موجب کاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاریهای مادرزادی در جنین و نوزاد شود. علاوه بر این، مردان بالای ۳۵ سال است در مقایسه با مردانی که سن آنها کمتر از ۳۵ سال است شانس باروری کمتری دارند و احتمال افزایش ناهنجاریهای کروموزومی در فرزندان آنها بیشتر است.

آلودگیهای محیطی و صنعتی

یکی از مواردی که میتواند تاثیر زیادی بر ناباروری مردان داشته باشد، آلودگی محیطی، صنعتی و آلودگی هواست که موجب کاهش میزان اسپرم و ضعف آنها در باروری میشود. 635016453272004942 درمان ناباروری در زنان و مردانتحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده که از میان آنها میتوان به تحقیقات انجمن طب تولیدمثل ایتالیا اشاره کرد که در تحقیقاتش زندگیشهرنشینی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از رفت و آمد خودروها را در سطح شهر از جمله دلایل کاهش و ضعف اسپرم مردان برای باروری معرفی کردهاند. آنها زندگی شهری و بیتحرکی شدید و چاقی را از مهم‌ترین عوامل آسیب رساندن به سلولهای جنسی مردانه میدانند.

چاقی و افزایش ناباروری در زنان

مطالعات متعددی در جهان انجام شده که نشان میدهد زنان چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با زنانی که وزن طبیعی و استاندارد دارند، مدت زمان بیشتری را برای باردار شدن لازم دارند. ضمن آنکه احتمال ناموفق بودن بارداری در گروه زنان چاق نیز بیشتر است. به گفته متخصصان اضافه وزن درمردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمونها در بدن آنها میشود و این هورمونها فرآیند باروری را تحت تاثیر قرار میدهند. در حقیقت ترشح غیرطبیعی هورمونها می‌تواند منجر به افزایش وزن و تاثیرات منفی بر تولید سلولهای جنسی مردان و زنان شود. به گفته محققان تجمع سلولهای چربی در بدن بر تنظیم تخمکگذاری در زنان و همینطور بر تولید اسپرم در مردان ضروری است. و این روند میتواند بر ناباروری آنها تاثیر بگذارد.

نقص عملکرد تخمدان در زنان

یکی از شایعترین دلایل ناباروری نقص تخمکگذاری در زنان است. این حالت معمولا به دلیل نقص در عملکرد هیپوتالاموس و در نتیجه اختلال در تحریک غده هیپوفیز زنان به وجود میآید. استرس، تروما، افزایش یا کاهش وزن شدید، بیاشتهایی یا اختلال در خوردن غذا، فعالیتهای ورزشی سخت از جمله عوامل تاثیرگذار در فعالیت تخمدانهاست که با بررسی بیماریهای زمینه‌ای و همینطور اصلاح شیوه و سبک زندگی و مشاوره با متخصص زنان میتوان تا حد زیادی برای درمان و پیشگیری از بروز این اختلال اقدام کرد.

سیگاریها سخت بچهدار میشوند

بر اساس تازهترین تحقیقات پزشکی کشیدن سیگار و دخانیات توسط مردان توان باروری را کاهش می دهد. این اتفاق در شرایطی که مردان در سن باروری قرار دارند و تصمیم دارند صاحب فرزند شوند تاثیر بیشتری دارد. چرا که از دیدگاه این متخصصان کشیدن سیگار میتواند آسیب جدی به اسپرمها وارد کند و از طرفی با افت توانایی اسپرمها موجب بروز اختلال در باروری زوجین شود. علاوه بر مادران سیگاری، زنان سیگاری نیز احتمال باروری خود را دستخوش تغییر قرار میدهند. زنان سیگاری در صورتی که در سنین بالاتر از ۳۰ قرار داشته باشند با هر سیگاری که میکشند احتمال بارداری خود را کم و کمتر میکنند.
بیمه جبران هزینه ناباروری و نازایی چیست؟
با توجه به فناوریهای جدید در حوزه تشخیص و درمان نازایی و ناباروری امیدها و دریچههای جدیدی در زندگی بسیاری از زوجهای نابارور گشوده میشود، به گونهای که امید به زندگی و بهبود کیفیت و روند زندگی آنها موجب افزایش نشاط و شادابی آنها نیز میشود. بیمه درمان نازایی و ناباروری زوجین این روزها نقطه روشنی را در زندگی زوج‌های نابارور به همراه داشته است. زوجهایی که مجبور به تامین هزینههای کمرشکن درمان نابارویی هستند و برای تامین این هزینهها مشکلات زیادی دارند. سازمان بیمه خدمات درمانی و بیمه البرز از جمله بیمههایی هستند که خدمات طرح ناباروری و نازایی را به زوجهای جوان ارائه می‌دهند. با کمک این بیمه زوجها میتوانند جبران آن بخش از هزینههای درمانی که برای درمان ناباروری و نازایی اعمال کردهاند و همینطور هزینههای جانبی آن را جبران کنند. براساس اساسنامه این طرح تمام زوج‌های جوانی که برای بار اول ازدواج کردهاند و بیش از ۴ ماه از تاریخ رسمی ازدواج آنها نمی‌گذرد و سن خانم کمتر از ۴۰ سال است میتوانند از بیمه جبران هزینه ناباروری و نازایی استفاده کنند.

کدام هزینهها تحت پوشش بیمه است؟

بر اساس خدماتی که توسط بیمهها به منظور پوشش هزینه‌های درمان نازایی ارائه میشود، تمام بیمهشدگان در طرح بیمه نازایی میتوانند تمام هزینه درمان سرپایی یا بستری ناشی از نازایی و ناباروری زوجین را تا سقف ۴ میلیون تومان دریافت کنند. علاوه بر این، جبران هزینههای آمبولانس و سایر فوریتهای پزشکی مرتبط با درمان ناباروری تا سقف ۷۰ هزار تومان داخل شهر و ۱۵۰ هزار تومان بینشهری به بیمهشدگان ارائه میشود. البته باید توجه داشت که در این میان استثناءهایی هم وجود دارد که از میان آنها میتوان به هزینه اتاق خصوصی و همراه و همینطور درمان نازاییها و ناباروری‌های ناشی از هر گونه سوءاستفاده از مواد یا عوامل فیزیکی و شیمیایی، هستهای یا نازاییهای ناشی از جنگ، اشاره کرد.

635337220308306532 درمان ناباروری در زنان و مردان

روشهای درمانی ناباروی کدامند؟
متناسب با دلایل و علتهای مختلفی که برای ابتلا به ناباروری و نازایی در مردان و زنان وجود دارد، شیوه‌های مختلفی برای درمان نازایی و ناباروری وجود دارد که متناسب با علت بیماری توسط متخصص به بیماران توصیه میشود.

تحریک تخمکگذاری

این شیوه در مورد زنانی به کار گرفته میشود که مبتلا به اختلال تخمکگذاری هستند و برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک به منظور انجام سیکل درمانی نیازمند استفاده از روش‌هایی مانند IUI، IVF و ICSI میشوند. به این ترتیب آنها در دوره‌های درمانی که پیشرو دارند با استفاده از دارودرمانی و هورمون درمانی اختلال تخمکگذاری را پشت سر میگذارند.

میکرواینجکشن

در شیوه میکرواینجکشن که یک شیوه تخصصی و موثر برای درمان ناباروری با علت مردانه است، پیش از هر چیز تخمدانها توسط داروهای محرک تخمکگذاری تحریک میشود و پس از آماده‌سازی تخمکها یک اسپرم در شرایط آزمایشگاهی خاص به داخل تخمک تزریق میشود و تقریبا پس از ۴۸ ساعت جنین‌های تقسیم شده و مناسب به داخل رحم زن انتقال داده میشود.

لقاح خارج از رحمی

IVF که از آن با عنوان لقاح خارج رحمی یاد میشود، یکی از شیوههایی است که برای درمان نازایی مورد استفاده قرار میگیرد. در این شیوه لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه انجام میشود. این روش در شرایطی که لولههای رحمی آسیبدیده باشند یا اختلال در عملکرد آنها مشاهده شود از سوی متخصص به بیمار توصیه می‌شود. این شیوه نه تنها در مورد زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمدانی بلکه در برخی موارد درباره ناباروریها با علت مردانه نیز به زوج‌ها توصیه میشود.

IUI

در شیوه درمانی IUI اسپرمهای فعال پس از جداسازی و آمادهسازی به شکل مصنوعی همزمان با تحریک تخمکگذاری به رحم هدایت میشوند. در این شیوه از آنجا که تحریک تخمکگذاری با سونوگرافیهای متعدد در روزهای متوالی یا با اندازهگیری هورمونهای جنسی موجود در ادرار مشخص میشود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم این اتفاق انجام میشود، بنابراین احتمال بارداری و باروری زیاد است.

روشهای جایگزین برای درمان ناباروی

گاهی پیش میآید که زوجها پس از بررسیهای مختلف و تجربه روشهای درمانی متعدد به این نتیجه میرسند که باید از شیوههای جایگزینی برای درمان ناباروری و نازایی از قبیل استفاده از تخمک، جنین اهدایی یا رحم جایگزین استفاده کنند. 635234135044194126 1 درمان ناباروری در زنان و مرداندر این شرایط در صورت احراز ضرورت درمان به روش جایگزین مرکز درمانی برای انتخاب اهداکنندگان و دریافتکنندگان شرایطی را در نظر میگیرد که در صورت برآورده شدن آنها مشاوره نهایی برای انجام کار با متخصصان رشته‌های مختلف زنان زایمان، جنین شناسی، آندرولوژی، غدد، داخلی، ژنتیک، عفونی و روانپزشکی انجام می‌گیرد.

از اهداءتخمک چه میدانید

در شرایطی که برخی از زوجها به دلیل عدم پاسخ تخمدانها و بروز اختلال در تولید تخمکها در زن، از داشتن فرزند محروم میشوند، با کمک این شیوه میتوان فرصتی را برای آنها فراهم کرد تا تجربه بچهدار شدن را در زندگی داشته باشند. بنابراین در برخی مراکز درمان ناباروری و نازایی اهدا تخمک که شامل تهیه و جمعآوری تخمک از زن اهدا کننده و باروری آن تخمک در آزمایشگاه با اسپرم مرد و انتقال جنینها به رحم زن نابارور است، صورت میگیرد.

حال باید دید که اهدا تخمک در چه شرایطی و برای چه گروهی از زنان انجام میشود:

زنانی که مبتلا به بیماری نارسایی زودرس تخمدان هستند یا تخمدان‌های آنها به دلیل سابقه جراحی از بدن خارج شده یا سابقه درمان بیماری با شیوههای شیمیدرمانی و پرتو درمانی دارند میتوانند از این شیوه جایگزین برای درمان استفاده کنند.
افرادی که با توجه به تحریک تخمکگذاری و مصرف داروهای تجویز شده پاسخی از سوی تخمدانها دریافت نمیکنند و زنانی که به ذخیره پایین تخمدان مبتلا هستند.
زنانی که سقط مکرر غیرقابل درمان و شکستهای مکرر روشهای باروری خارج رحمی را تجربه میکنند و دست کم ۳ بار ناموفق بودهاند.
افراد مبتلا به بیماری ژنتیکی که بیماری از طریق مادر به فرزند قابل انتقال است و با استفاده از روشهای آزمایشگاهی در دسترس و تشخیص متخصص ژنتیک بیماری قابل شناسایی و درمان نیست، در این شرایط نیز میتوان از درمان‌های جایگزین استفاده کرد.
در افرادی که ناباروری در سنین بالا را تجربه میکنند در صورتی که زن بیش از ۴۰ سال داشته باشد نیز این شیوه توصیه میشود.
شرایط اهدا جنین را بدانید

بسیاری از زوجها به دلیل ابتلا به مشکلاتی از قبیل نداشتن تخمک یا اسپرم سالم، یا عدم امکان باروری جنین یا مشکلات دیگر برای تشکیل جنین بیولوژیکی مجبور به استفاده از گامت اهدایی یا جنین اهدایی میشوند. در این شرایط جنین در رحم زن گیرنده شکل گرفته و بزرگ میشود و به این ترتیب هم زن و هم جنین تعلق خاطر بیشتری به عنوان مادر و فرزند به یکدیگر احساس میکنند. اهدا جنین یا تخمک در هر صورت با توجه به قوانین و راهنماییهای اخلاقی انجام می‌گیرد و مشاورانی پیش از انجام کار درباره مسائل پزشکی و اجتماعی این موضوع با خانوادهها صحبت میکنند و در نهایت پس از بررسیهای نهایی و آگاهسازیهای لازم اهدا جنین برای زوج صورت میگیرد.

رحم جایگزین راهحلی دیگر

یکی از دلایل ناباروری و ناتوانی مادر عدم توانایی او در حمل، نگهداری و پرورش جنین در رحم است. در این شرایط استفاده از رحم جایگزین از سوی متخصصان ناباروری به زوج توصیه میشود. استفاده از رحم جایگزین زمانی ضرورت پیدا میکند که زوج همه شرایط دخیل در شکلگیری فرزند را دارند و تنها به دلیل فقدان رحم سالم، امکان بچهدار شدن از آنها سلب شده است. در این شرایط تکنولوژی لقاح خارج رحمی انجام میشود و جنین حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضی درمان به رحم شخص ثالث که قرار است از رحم او به عنوان رحم جایگزین استفاده کنند، منتقل میشود.

روانپزشکان چه می‌گویند
مشاوره با روان‌شناسان را دست کم نگیرید

در شرایطی که متخصصان به زوجی اعلام می‌کنند که آن‌ها توانایی بچه‌دار شدن ندارند، هر یک از زوجین در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند. هرکدام از آن‌ها متناسب با شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند برای رویارویی و پذیرش موضوع وارد عمل می‌شوند و بی‌شک لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارند.

همراهی زوجین، شرط اول موفقیت

در شرایطی که زوجین با مسئله نازایی و ناباروری روبه‌رو می‌شوند متناسب با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اولین واکنش زوج‌ها در مقابل ناباروری و نازایی مسئله «انکار» است. در این شرایط گاهی یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند. بنابراین وارد اولین مرحله شده‌اند. باید توجه کنید که مکانیسم سازگاری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی فردی در مقابل بیشترین استرس‌ها می‌تواند واکنش‌ها و عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و برعکس فرد مقابل او در مقابل خفیف‌ترین تنش‌ها، بیشترین حساسیت و عکس‌العمل را بروز دهد. بنابراین زوجین ممکن است به دلیل ویژگی‌های متفاوتی که دارند، عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند. گاهی یکی از زوجین راحت‌تر به نقطه «پذیرش» می‌رسد. بنابراین دراین شرایط زوج دیگر مدت زمان بیشتری را باید صرف رسیدن به نقطه «پذیرش» کند و برای رسیدن به این نقطه همراهی هر دو فرد لازم است.

انکار و چانه‌زنی زوجین

پس از گذشتن از مرحله «انکار» زوج وارد مرحله «چانه‌زنی با خدا» می‌شوند. در این مرحله آن‌ها از قرار گرفتن در این شرایط ناراحتند و با خدا گفت‌و‌گو و راز و نیاز می‌کنند که چرا آن‌ها باید در این شرایط قرار بگیرند و چرا خانواده آن‌ها باید این سرنوشت را تجربه کند. در این شرایط هر یک از زوجین به صورت همزمان یا با فاصله زمانی و در موقعیت‌های مختلف این مرحله را پشت سر می‌گذارد و پس از گذار از این مرحله ممکن است دوره «افسردگی» را پشت سر بگذارد. سرانجام پس از مرحله افسردگی، زوج به مرحله پذیرش می‌رسند و سرانجام باور می‌کنند که آن‌ها دچار این مشکل هستند و باید برای درمان آن اقدام کنند.

این نکته را آویزه گوش کنید

زوجین و خانواده‌ها باید هوشیار باشند که برای عبور از مرحله انکار، چانه‌زنی با خدا و افسردگی گاهی زوجین پابه‌پای هم پیش می‌روند و گاهی یکی از زوجین زود‌تر این مراحل را پشت سر می‌گذارد و دیگری مدت زمان بیشتری را باید صرف پذیرش این موضوع کند. بنابراین همراهی خانواده در این زمینه بسیار موثر است و می‌تواند به تسریع روند پذیرش این مشکل و تصمیم‌گیری برای درمان آن اقدام کنند.

زندگی بدون فرزند هم زیباست

مدیریت زندگی هر فرد و هر زوجی به فرمول شخصی آن‌ها برای زندگی بازمی‌گردد. گاهی دیده می‌شود که زوج‌های زیادی علیرغم وجود مسئله ناباروری و نازایی، زندگی‌های شاد، پرامید و موفقی دارند و می‌توانند بدون بچه نیز از کنار هم بودن لذت ببرند. قطعا بدون حضور بچه هم می‌توان زندگی شادی را پشت سر گذاشت. توصیه ما به این گروه از زوج‌ها که توانایی داشتن بچه ندارند یا هیچ یک از شیوه‌های درمان برای آن‌ها جواب نمی‌دهد این است که شبکه اجتماعی خود را گسترش دهند و رفت و آمد خود را با گروه دوستان، اقوام و نزدیکان‌شان افزایش دهند. البته باید توجه داشت که این موفقیت و شادی در زندگی در شرایطی برای زوجین به وجود می‌آید که هر دوی آن‌ها آگاهانه و بعد از گذراندن دوره افسردگی و رسیدن به مرحله پذیرش آمادگی خود را برای زندگی بدون فرزند اعلام کرده‌باشند و گرنه در صورتی که یکی از آن‌ها دچار یاس و افسردگی باشد این افسردگی نه تنها زندگی زناشویی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه زندگی اجتماعی، شعل و دیگر موقعیت‌های او در زندگی را نیز به خطر می‌اندازد.

شاید شما هم در این وضعیت باشید

هرگز فراموش نکنید در شرایطی که برای درمان نازایی یا ناباروی نیازمند استفاده از اسپرم، تخمک یا جنین اهدایی شده‌اید این موضوع را با توافق همسر خود به سرانجام برسانید. توافق زوجین برای اجرای این شیوه از درمان بسیار ضروری و لازم است. توصیه ما این است که افرادی که تصمیم دارند از این شیوه برای بچه‌دار شدن استفاده کنند حتما از رضایت همسر خود مطمئن باشند چرا که عدم رضایت یکی از آن‌ها موجب می‌شود زندگی آن‌ها به مخاطره بیفتد.(مجله شهرزاد)


تاثیر شگفت انگیز این نوع بادام بر درمان ناباروری در زنان

 

درمان ناباروری زنان با تغذیه و مصرف برخی از خوراکی ها هم امکان پذیر است به طوری که در برزیل دانه ای را به عنوان یکی از بهترین و قدیمی ترین راههای درمان ناباروری زنان می دانند.

سلنیوم ماده ای است که نقش مهمی در افزایش قدرت تخمک سازی را ایفا می کند و در چرخه ی تولید تخمک تقویت کننده ای عالی است.

تخمک هایی که توانایی بارداری را در زنان ایجاد می کنند دوبرابر پروتئین موجود در انها نیاز به سلنیوم دارند. بهترین مواد غذایی آن دسته از مواد غذایی هستند که حاوی سلنیوم هستند که در میان مواد غذایی گوشت قرمز و غذاهای دریایی یا همان گوشت ماهی غنی ترین ها هستند. اما مطالعات اخیر در این زمینه نشان می دهد که سلنیوم در بادام برزیلی به مقدار زیادی وجود دارد و به همین دلیل در گذشته برای درمان ناباروری زنان در آن منطقه از بادام برزیلی استفاده می شده است.

D8AFD8B1D985D8A7D986 D986D8A7D8A8D8A7D8B1D988D8B1DB8C D8B2D986D8A7D986 درمان ناباروری در زنان و مردان

مواد موجود در این نوع بادام

 

محققان سلنیوم موجود در بادام برزیلی را GPX1  نامیدند .

دکتر ککو در مورد نتایج آزمایشات انجام شده در مرکز ناباروری شرق آمریکا گفت :از میان زنان مورد آزمایش قرار گرفتند آنهایی که با مصرف مواد غذایی حاوی سلنیوم تخمک های خود را تقویت کردند سریعتری به نتیجه رسیده و باردار شده اند.

در انتها دکتر ککو گفت زنانی که خیلی لاغر و به اصطلاح استخوانی هستند برای بارداری و تولید تخمک شرایط نامناسب تری دارند و باید خود را به وزن استاندارد و متعادل برسانند.

 ————————————-

درمان ناباروری زنان با این رژیم غذایی

ناباروری در زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.

یک فوق تخصص تغذیه ناباروری گفت: زنانی که به ناباروری مبتلا هستند، نباید از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه زیاد استفاده کنند.زهره خدایی در مورد دلایل تأثیر مواد غذایی بر درمان ناباروری خاطرنشان کرد: برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند که برای این دسته افراد استفاده از ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم.

وی گفت: ناباروری در زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و با توجه به دلیل ناباروری برای افراد رژیم غذایی تجویز می کنیم. مثلا افرادی که به دلیل مصرف بیش از حد قرص ضد بارداری نابارور نشده اند توصیه می کنیم تا کمتر از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین شکر و شیرین کننده های مصنوعی، انواع مربا و نوشابه ها از دیگر موادی هستند که این افراد باید از مصرف آن در طی دوره درمان پرهیز کنند.

عضو انجمن تغذیه انگلستان تصریح کرد: مصرف غذاهای تازه مانند میوه و سبزیجات همچنین مصرف روغن ماهی به صورت هفتگی برای این افراد تأکید می شود.

خدایی ادامه داد: ویتامین B۱۲، E ، روی، زینک و بتاکاروتن در قالب مکمل های خوراکی که در داروخانه ها هم موجود است توصیه می شود.

فوق تخصص تغذیه ناباروری با اشاره به اینکه برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند، گفت: به زبان عامی ما به این امر تنبلی تخمدان می گوییم که برای این دسته افراد استفاده ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم.

خدایی افزود: گاهی اوقات خانم ها به دلیل ورزش های سنگینی که انجام می دهند چربی بدن خود را به شدت از دست می دهند تا جایی که ممکن است این امر موجب اختلالات هورمونی شدید در بدنشان شود که به این افراد توصیه می کنیم تا مراقبت های لازم را در مورد نرمال نگه داشتن چربی بدن خود انجام دهند تا فعالیت هورمونی شان کم نشود.

منبع:پزشکان


مجله شهرزاد: ناباروري و نازايي از جمله مشکلاتي است که اين روزها گريبان بسياري از زوجهاي جوان را در سراسر جهان گرفته است. ناباروريهايي که ناشي از ابتلا به بيماري، زندگي در شرايط پراسترس و تنش، مصرف غذاها و داروهاي شيميايي و ناسالم و فعاليت در محيطهاي صنعتي و آلوده است. اگرچه به باور متخصصان و پزشکان اين حوزه، امروز با وجود شيوههاي درمان نازايي و ناباروري  متعددي که در جهان و کشور ما ايران وجود دارد، ديگر هيچ زوج جواني نبايد  نگران مشکلات و اختلالات ناباروري و نازايي باشد اما با وجود اين، هستند زوجهايي که به دليل نداشتن توان مالي براي تامين هزينههاي درمان يا نپذيرفتن شيوهها و شرايط درمان ناباروري و نازايي مانند استفاده از تخمک يا لقاح اهدايي امکان ناباروري را براي هميشه از دست ميدهند. با مطالعه اين گزارش علاوه بر آگاهی از دلايل و علائم نازايي در زوجهاي جوان با روشهاي درماني اين اختلال و تاثير آن در روند زندگي زوجها بيشتر آشنا ميشويم.

184349 738 درمان ناباروری در زنان و مردان

 

نکاتي که هر زوج جواني بايد بداند

به چه مراکزي براي درمان ناباروري مراجعه کنيم؟

زوجها براي درمان ناباروري بايد به مراکز سرشناس و معتبر در زمينه درمان ناباروري مراجعه کنند. مراکزي که در آنها متخصص ناباروري مردان، متخصص ناباروري زنان و جنين‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمالهايي که باعث ناباروري در مردان و زنان ميشود به طور کامل بررسي شود. بهترين مراکز، مراکزي هستند که تمامي اين بخشها در آنها وجود داشته باشد و به صورت تيمي براي درمان ناباروري اقدام کنند. در اين شرايط بيمار مجبور نيست براي انجام آزمايشهاي مختلف و تکميل پروندهاش به مراکز درماني مختلف مراجعه کند. مراکزي که در وهله اول تشخيص درستي از ناباروري و دلايل ناباروري مراجعان خود داشته باشند و با بهترين انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند. به طور کلي مراکز درماني داريم که موفقيت در آنها ۱۰ درصد است و مراکزي که موفقيت در آنها بيش از ۳۰ درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درماني دوم مراجعه شود، نتيجه بهتري به دست خواهد آمد. بنابراين با مشاوره با پزشک و انجمن ناباروري مي‌توان با مراکز معتبر و صاحبنام در زمينه درمان آشنا شد و براي درمان به آنها مراجعه کرد.

از اهميت روند درمان چه مي‌دانيد

يکي از مهم‌ترين نکاتي که موفقيت روند درمان را بيشتر ميکند، رعايت فاصله درمانهاست. در صورتي که فاصله درمانها رعايت نشود احتمال از بين رفتن تاثير داروها در زوج زياد ميشود و روند درمان با اختلالهايي روبه‌رو ميشود که بر نتيجه درمان نيز تاثير ميگذارد. اين مسئله با توجه به هزينههاي سرسام‌آور درمان ناباروري در کشور بار مضاعفي را بر مشکلات زوجها اضافه ميکند. از سوي ديگر با توجه به افزايش سن زوج بهتر است آنها روند درمان را به تعويق نياندازند زيرا شانس درمان براي زنان ۴۰ ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد و براي زنان ۲۵ تا ۳۲ ساله ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

اين نکته را جدي بگيريد

زوجهاي نابارور بايد توجه داشته باشند که در حال حاضر ۵۰ مرکز براي درمان ناباروري با حضور متخصصان مختلف در حوزه تشخيص و درمان در کشور فعاليت ميکنند که انتخاب بهترين آنها بايد با مشاوره و بررسي با صاحبنظران اين حوزه انجام شود. چرا که مراجعه به مرکزي که توانايي کامل در تشخيص و انتخاب درمان مناسب براي زوجها را نداشته باشد صرفا تلف کردن وقت مفيد، صرف هزينههاي گزاف و در نهايت تشخيص نادرست علت ناباروري و دستکاريهاي بيهوده بدن زن و شوهر است که هرکدام ميتواند تاثير‌های منفي بر روند درمان ناباروري آنها داشته باشد.

هزينههاي درمان چقدر است؟

از آنجا که بسياري از تجهيزات و داروهايي که براي درمان ناباروري در کشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد وارداتي است، تحريمهاي اخير تاثير زيادي بر هزينههاي تامين دارو و تجهيزات داشته و اين مسئله موجب شده تا هزينههاي درمان ناباروري دو برابر شود. در حال حاضر هزينه هر دوره درمان ناباروري اعم از دارو، خدمات پاراکلينيکي و اتاق عمل بسته به ميزان مشکلات زوجها بين ۵/۲ تا ۵ ميليون تومان است و  هر زوج براي درمان بايد ۳ تا ۴ دوره درماني را پشت سر بگذارد که بخشي از اين هزينهها مربوط به بخش تشخيص دلايل نازايي  براي برخي از زوجهاست. در اين شرايط جراحيهاي تشخيصي به زوجها توصيه ميشود که در کنار سونوگرافي و آزمايشهاي مختلف حدود ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزينه دارد. مابقي هزينهها در بخش درمان مربوط به داروهايي است که بايد توسط زوج مصرف شود. نسخه‌ها و داروهايي که گاهي بايد ۳ تا ۴ بار براي درمان قطعي براي زوج تجويز شود.

متخصصان چه ميگويند

از ناباروري بيشتر بدانيد

در تعريفي که سازمان جهاني بهداشت who درباره ناباروري مطرح کرده که به عنوان تعريف کلي ناباروي مورد استفاده قرار ميگيرد، زوجي که يک سال به صورت مداوم و بيوقفه بدون استفاده از هيچ وسيله پيشگيري براي بچهدار شدن تلاش کنند و بارداري صورت نگيرد، در اين حالت آنها بايد نزد متخصص ناباروري بروند تا موقعيت خود را بررسي کنند. نکته مهم اين است که زوج بايد يک سال به طور مستمر براي بچهدار شدن اقدام کند. به اين ترتيب با شروع سيکل قاعدگي خونريزي آغاز ميشود و همزمان با ريختن لايههاي داخل رحم و ساخته شدن لايههاي جديد تغييرات هورموني نيز در بدن اتفاق ميافتد و مکانيسم آماده شدن تخمک در بدن انجام ميشود. به اين ترتيب در هر سيکل قاعدگي ۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ ميشود و در نهايت یک تا ۲ عدد از آنها آزاد ميشود. در اين شرايط یک روز بعد از رابطه زناشويي، اسپرم خود را به لولههاي رحمي که تخمک در آنجا مستقر است ميرساند و سرانجام بارداري شکل ميگيرد. در اين شرايط نيز پس از لانهگزيني جنين در رحم شکل ميگيرد. اما اگر بعد از ۱۹ روز اسپرم به تخمک نرسيد و بارداری شکل نگرفت و اين روند ۱۲ بار بعد از سيکلهاي قاعدگي زن تکرار شد، بايد احتمال نازايي مورد بررسي قرار گيرد. نمی‌توان به راحتی به زوج يا يکي از زوجين برچسب ناباروري زد.

دلايل ناباروري در زنان و مردان

دلايل مختلفي احتمال ناباروري را در مردان و زنان به وجود ميآورد. بروز هر يک از اين احتمالها ميتواند بارداري را در زوج دچار اختلال کند. در اين شرايط نيز متخصصان پس از ۱۲ بار تکرار تلاش براي بچهدار شدن، در صورت به دست نيامدن نتيجه به زوج اعلام ميکنند که احتمال ناباروي آنها به يکي از دلايل زير وجود دارد و آنها براي درمان بايد اقدام کنند.

 •  گاهي ممکن است اسپرم  سالم وجود نداشته باشد يا شکل مناسب را براي باروري نداشته باشد.
 •  در برخي شرايط اسپرم فعال و محرک وجود ندارد.
 •  اسپرم در مسير رسيدن به رحم از بين برود يا امکان رسيدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد.
 •  عوامل مناسب براي لقاح وجود نداشته باشد که در اين شرايط بايد فاکتورهاي مناسب در اسپرم و تخمک وجود داشته باشد.
 •  در برخي موارد تخمک سالم وجود ندارد يا لولههاي رحمي دچار اختلالي هستند که مانع رسيدن تخمک به اسپرم ميشود.
 •  گاهي محيط مناسب براي لقاح وجود ندارد و رحم شرايط لازم را براي باروري ندارد.

در چه شرايطی بايد فورا براي درمان اقدام کرد؟

شرايطي براي مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نياز به ۱۲ بار تلاش براي بچهدار شدن به مدت یک سال نيست و زوج بايد هر چه زودتر براي درمان اقدام کند.

 •  در صورتي که  بيضه مرد دچار عفونت ناشي از جراحي شده باشد يا ضربه خورده باشد.
 •  اگر رويش موها در بدن مرد به صورت نرمال و طبيعي نباشد.
 •  مرداني  که دچار کوتاهي يا بلندي قد مفرط هستند.
 •  افرادي که سابقه ناباروري در خانواده آنها وجود دارد نيز بايد مانند گروه‌هاي قبلي باید زودتر براي درمان اقدام کنند.
 •  زناني که سابقه جراحي در ناحيه شکم داشتند يا سابقه چسبندگي در ناحيه شکم داشتند نيز در اين گروهاند.
 •  در صورتي که سن زني از مرز ۳۵ گذشته باشد يا سن زوج به طور کلي بالا باشد نيز بايد سريعتر براي درمان اقدام کند و نيازي نيست تا ۱۲ مرحله را پشت سر بگذارد.

 

184350 746 درمان ناباروری در زنان و مردان

 

 دلايل ناباروري در دنياي مدرن را بشناسيم؟

متخصصان و کارشناسان ناباروري در سراسر جهان براي ناباروري در ميان زوجها دلايل مختلفي را ميشناسند:

سن زوج مهم‌ترين فاکتور

امروزه در دنياي مدرن دلايل مختلفي براي ناباروي مردان و زنان وجود دارد که يکي از مهم‌ترين آنها از ديدگاه متخصصان و کارشناسان سن زوج است. زوجها بايد توجه داشته باشند که ميزان باروري زنان در زير ۲۵ سال بيش از ۸۰ درصد و در زناني که از مرز ۳۵ سالگي گذشته‌اند به کمتر از ۵۰ درصد ميرسد. چرا که در اين سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمکها وجود دارد؛ عاملي که خود به تنهايي ميتواند موجب کاهش باروري و افزايش خطر ناهنجاريهاي مادرزادي در جنين و نوزاد شود. علاوه بر اين، مردان بالای ۳۵ سال است در مقايسه با مرداني که سن آنها کمتر از ۳۵ سال است شانس باروري کمتري دارند و احتمال افزايش ناهنجاريهاي کروموزومي در فرزندان آنها بيشتر است.

آلودگيهاي محيطي  و صنعتي

يکي از مواردي که ميتواند تاثير زيادي بر ناباروري مردان داشته باشد، آلودگي محيطي، صنعتي و آلودگي هواست که موجب  کاهش ميزان اسپرم و ضعف آنها در باروري ميشود. تحقيقات گسترده‌اي در اين زمينه انجام شده که از ميان آنها ميتوان به تحقيقات انجمن طب توليدمثل ايتاليا اشاره کرد که در تحقيقاتش زندگيشهرنشيني و قرار گرفتن در معرض آلودگي هوا ناشي از رفت و آمد خودروها را در سطح شهر از جمله دلايل کاهش و ضعف اسپرم مردان براي باروري معرفي کردهاند. آنها زندگي شهري و بيتحرکي شديد و چاقي را از مهم‌ترين عوامل آسيب رساندن به سلولهاي جنسي مردانه ميدانند.

چاقي و افزايش ناباروري در زنان

مطالعات متعددي در جهان انجام شده که نشان ميدهد زنان چاق يا مبتلا به اضافه وزن در مقايسه با زناني که وزن طبيعي و استاندارد دارند، مدت زمان بيشتري را براي باردار شدن لازم دارند. ضمن آنکه احتمال ناموفق بودن بارداري در گروه زنان چاق نيز بيشتر است. به گفته متخصصان اضافه وزن درمردان و زنان منجر به افزايش ميزان هورمونها در بدن آنها ميشود و اين هورمونها فرآيند باروري را تحت تاثير قرار ميدهند. در حقيقت ترشح غيرطبيعي هورمونها مي‌تواند منجر به افزايش وزن و تاثيرات منفي بر توليد سلولهاي جنسي مردان و زنان شود. به گفته محققان تجمع سلولهاي چربي در بدن بر تنظيم تخمکگذاري در زنان و همينطور بر توليد اسپرم در مردان ضروري است. و اين روند ميتواند بر ناباروري آنها تاثير بگذارد.

نقص عملکرد تخمدان در زنان

يکي از شايعترين دلايل ناباروري نقص تخمکگذاري در زنان است. اين حالت معمولا به دليل نقص در عملکرد هيپوتالاموس و در نتيجه اختلال در تحريک غده هيپوفيز زنان به وجود ميآيد. استرس، تروما، افزايش يا کاهش وزن شديد، بياشتهايي يا اختلال در خوردن غذا، فعاليتهاي ورزشي سخت از جمله عوامل تاثيرگذار در فعاليت تخمدانهاست که با بررسي بيماريهاي زمينه‌اي و همينطور اصلاح شيوه و سبک زندگي و مشاوره با متخصص زنان ميتوان تا حد زيادي براي درمان و پيشگيري از بروز اين اختلال اقدام کرد.

سيگاريها سخت بچهدار ميشوند

بر اساس تازهترين تحقيقات پزشکي  کشیدن سیگار و دخانيات توسط مردان توان باروری را کاهش می دهد. اين اتفاق در شرايطي که مردان در سن باروري قرار دارند و تصميم دارند صاحب فرزند شوند تاثير بيشتري دارد. چرا که از ديدگاه اين متخصصان کشيدن سيگار ميتواند آسيب جدي به اسپرمها وارد کند و از طرفي با افت توانايي اسپرمها موجب بروز اختلال در باروري زوجين شود. علاوه بر مادران سيگاري، زنان سيگاري نيز احتمال باروري خود را دستخوش تغيير قرار ميدهند. زنان سيگاري در صورتي که در سنين بالاتر از ۳۰ قرار داشته باشند با هر سيگاري که ميکشند احتمال بارداري خود را کم و کمتر ميکنند.

بيمه جبران  هزينه ناباروري و نازايي چيست؟

با توجه به فناوريهاي جديد در حوزه تشخيص و درمان نازايي و ناباروري اميدها و دريچههاي  جديدي در زندگي بسياري از زوجهاي نابارور گشوده ميشود، به گونهاي که اميد به زندگي و بهبود کيفيت و روند زندگي آنها موجب افزايش نشاط و شادابي آنها نيز ميشود. بيمه درمان نازايي و ناباروري زوجين اين روزها نقطه روشني را در زندگي زوج‌هاي نابارور به همراه داشته است. زوجهايي که مجبور به تامين هزينههاي کمرشکن درمان نابارويي هستند و براي تامين اين هزينهها مشکلات زيادي دارند. سازمان بيمه خدمات درماني و بيمه البرز از جمله بيمههايي هستند که خدمات طرح ناباروري و نازايي را به زوجهاي جوان ارائه مي‌دهند. با کمک اين بيمه زوجها ميتوانند جبران آن بخش از هزينههاي درماني که براي درمان ناباروري و نازايي اعمال کردهاند و همينطور هزينههاي جانبي آن را جبران کنند. براساس اساسنامه اين طرح تمام زوج‌هاي جواني که براي بار اول ازدواج کردهاند و بيش از ۴ ماه از تاريخ رسمي ازدواج آنها نمي‌گذرد و سن خانم کمتر از ۴۰ سال است ميتوانند از بيمه جبران هزينه ناباروري و نازايي استفاده کنند.

کدام هزينهها تحت پوشش بيمه است؟

بر اساس خدماتي که توسط بيمهها به منظور پوشش هزينه‌هاي درمان نازايي ارائه ميشود، تمام بيمهشدگان در طرح بيمه نازايي ميتوانند تمام هزينه درمان سرپايي يا بستري ناشي از نازايي و ناباروري زوجين را تا سقف ۴ ميليون تومان دریافت کنند. علاوه بر اين، جبران هزينههاي آمبولانس و ساير فوريتهاي پزشکي مرتبط با درمان ناباروري تا سقف ۷۰ هزار تومان داخل شهر و ۱۵۰ هزار تومان بينشهري به بيمهشدگان ارائه ميشود. البته بايد توجه داشت که در اين ميان استثناءهايي هم وجود دارد که از ميان آنها ميتوان به هزينه اتاق خصوصي و همراه و همينطور درمان نازاييها و ناباروري‌هاي ناشي از هر گونه سوءاستفاده از مواد يا عوامل فيزيکي و شيميايي، هستهاي يا نازاييهاي ناشي از جنگ، اشاره کرد.

روشهاي درماني ناباروي کدامند؟

متناسب با دلايل و علتهاي مختلفي که براي ابتلا به ناباروري و نازايي در مردان و زنان وجود دارد، شيوه‌هاي مختلفي براي درمان نازايي و ناباروري وجود دارد که متناسب با علت بيماري توسط متخصص به بيماران توصيه ميشود.

تحريک تخمکگذاري

اين شيوه در مورد زناني به کار گرفته ميشود که مبتلا به اختلال تخمکگذاري هستند و براي به دست آوردن تعداد کافي تخمک به منظور انجام سيکل درماني نيازمند استفاده از روش‌هايي مانند IUI، IVF و ICSI ميشوند. به اين ترتيب آنها در دوره‌هاي درماني که پيشرو دارند با استفاده از دارودرماني و هورمون درماني اختلال تخمکگذاري را پشت سر ميگذارند.

ميکرواينجکشن

در شيوه ميکرواينجکشن که يک شيوه تخصصي و موثر براي درمان ناباروري با علت مردانه است، پيش از هر چيز تخمدانها توسط داروهاي محرک تخمکگذاري تحريک ميشود و پس از آماده‌سازي تخمکها يک اسپرم در شرايط آزمايشگاهي خاص به داخل تخمک تزريق ميشود و تقريبا پس از ۴۸ ساعت جنين‌هاي تقسيم شده و مناسب به داخل رحم زن انتقال داده ميشود.

لقاح خارج از رحمي

IVF که از آن با عنوان لقاح خارج رحمي ياد ميشود، يکي از شيوههايي است که براي درمان نازايي مورد استفاده قرار ميگيرد. در اين شيوه لقاح خارج رحمي يا باروري در محيط آزمايشگاه انجام ميشود. اين روش در شرايطي که لولههاي رحمي آسيبديده باشند يا اختلال در عملکرد آنها مشاهده شود از سوي متخصص به بيمار توصيه مي‌شود. اين شيوه نه تنها در مورد زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمداني بلکه در برخي موارد درباره ناباروريها با علت مردانه نيز به زوج‌ها توصيه ميشود.

IUI

در شيوه درماني IUI اسپرمهاي فعال پس از جداسازي و آمادهسازي به شکل مصنوعي همزمان با تحريک تخمکگذاري به رحم هدايت ميشوند. در اين شيوه از آنجا که تحريک تخمکگذاري با سونوگرافيهاي متعدد در روزهاي متوالي يا با اندازهگيري هورمونهاي جنسي موجود در ادرار مشخص ميشود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم اين اتفاق انجام ميشود، بنابراين احتمال بارداری  و باروري زياد است.

روشهاي جايگزين براي درمان ناباروي

گاهي پيش ميآيد که زوجها پس از بررسيهای مختلف و تجربه روشهاي درماني متعدد به اين نتيجه ميرسند که  بايد از شيوههاي جايگزيني براي درمان ناباروري و نازايي از قبيل استفاده از تخمک، جنين اهدايي يا رحم جايگزين استفاده کنند. در اين شرايط در صورت احراز ضرورت درمان به روش جايگزين مرکز درماني براي انتخاب اهداکنندگان و دريافتکنندگان شرايطي را در نظر ميگيرد که در صورت برآورده شدن آنها مشاوره نهايي براي انجام کار با متخصصان رشته‌هاي مختلف زنان زايمان، جنين شناسي، آندرولوژي، غدد، داخلي، ژنتيک، عفوني و روانپزشکي انجام مي‌گيرد.

از اهداءتخمک چه ميدانيد

در شرايطي که برخي از زوجها به دليل عدم پاسخ تخمدانها و بروز اختلال در توليد تخمکها در زن، از داشتن فرزند محروم ميشوند، با کمک اين شيوه ميتوان فرصتي را براي آنها فراهم کرد تا تجربه بچهدار شدن را در زندگي داشته باشند. بنابراین در برخي مراکز درمان ناباروري و نازايي اهدا تخمک که شامل تهيه و جمعآوري تخمک از زن اهدا کننده و باروري آن تخمک در آزمايشگاه با اسپرم مرد و انتقال جنينها به رحم زن نابارور است، صورت ميگيرد.

حال بايد ديد که اهدا تخمک در چه شرايطي و براي چه گروهي از زنان انجام ميشود:

 •  زناني که مبتلا به بيماري نارسايي زودرس تخمدان هستند يا تخمدان‌هاي آنها به دليل سابقه جراحي از بدن خارج شده يا سابقه درمان بيماري با شيوههاي شيميدرماني و پرتو درماني دارند ميتوانند از اين شيوه جايگزين براي درمان استفاده کنند.
 •  افرادي که با توجه به تحريک تخمکگذاري و مصرف داروهاي تجويز شده پاسخي از سوي تخمدانها دريافت نميکنند و زناني که به ذخيره پايين تخمدان مبتلا هستند.
 •  زناني که سقط مکرر غيرقابل درمان و شکستهاي مکرر روشهاي باروري خارج رحمي را تجربه ميکنند و دست کم ۳ بار ناموفق بودهاند.
 •  افراد مبتلا به بيماري ژنتيکي که بيماري از طريق مادر به فرزند قابل انتقال است و با استفاده از روشهاي آزمايشگاهي در دسترس و تشخيص متخصص ژنتيک بيماري قابل شناسايي و درمان نيست، در اين شرايط نيز ميتوان از درمان‌هاي جايگزين استفاده کرد.
 •  در افرادي که ناباروري در سنين بالا را تجربه ميکنند در صورتي که زن بيش از ۴۰ سال داشته باشد نيز اين شيوه توصيه ميشود.

شرايط اهدا جنين را بدانيد

بسياري از زوجها به دليل ابتلا به مشکلاتي از قبيل نداشتن تخمک يا اسپرم سالم، يا عدم امکان باروري جنين يا مشکلات ديگر براي تشکيل جنين بيولوژيکي مجبور به استفاده از گامت اهدايي يا جنين اهدايي ميشوند. در اين شرايط جنين در رحم زن گيرنده شکل گرفته و بزرگ ميشود و به اين ترتيب هم زن و هم جنين تعلق خاطر بيشتري به عنوان مادر و فرزند به يکديگر احساس ميکنند. اهدا جنين يا تخمک در هر صورت با توجه به قوانين و راهنماييهاي اخلاقي انجام مي‌گيرد و مشاوراني پيش از انجام کار درباره مسائل پزشکي و اجتماعي اين موضوع با خانوادهها صحبت ميکنند و در نهايت پس از بررسيهاي نهايي و آگاهسازيهاي لازم اهدا جنين براي زوج صورت ميگيرد.

رحم جايگزين راهحلي ديگر

يکي از دلايل ناباروري و ناتواني مادر عدم توانايي او در حمل، نگهداري و پرورش جنين در رحم است. در اين شرايط استفاده از رحم جايگزين از سوي متخصصان ناباروري به زوج توصيه ميشود. استفاده از رحم جايگزين زماني  ضرورت پيدا ميکند که زوج همه شرايط دخيل در شکلگيري فرزند را دارند و تنها به دليل فقدان رحم سالم، امکان بچهدار شدن از آنها سلب شده است. در اين شرايط تکنولوژي لقاح خارج رحمي انجام ميشود و جنين حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضي درمان به رحم شخص ثالث که قرار است از رحم او به عنوان رحم جايگزين استفاده کنند،
منتقل ميشود.

184351 808 درمان ناباروری در زنان و مردان

در شرایطی که زوجین با مسئله نازایی و ناباروری روبه‌رو می‌شوند متناسب با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اولین واکنش زوج‌ها در مقابل ناباروری و نازایی مسئله «انکار» است. در این شرایط گاهی یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند. بنابراین وارد اولین مرحله شده‌اند. باید توجه کنید که مکانیسم سازگاری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی فردی در مقابل بیشترین استرس‌ها می‌تواند واکنش‌ها و عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و برعکس فرد مقابل او در مقابل خفیف‌ترین تنش‌ها، بیشترین حساسیت و عکس‌العمل را بروز دهد.

روانپزشکان چه می‌گویند

مشاوره با روان‌شناسان را دست کم نگیرید

در شرایطی که متخصصان به زوجی اعلام می‌کنند که آن‌ها توانایی بچه‌دار شدن ندارند، هر یک از زوجین در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند. هرکدام از آن‌ها متناسب با شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند برای رویارویی و پذیرش موضوع وارد عمل می‌شوند و بی‌شک لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارند.

همراهی زوجین، شرط اول موفقیت

در شرایطی که زوجین با مسئله نازایی و ناباروری روبه‌رو می‌شوند متناسب با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اولین واکنش زوج‌ها در مقابل ناباروری و نازایی مسئله «انکار» است. در این شرایط گاهی یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند. بنابراین وارد اولین مرحله شده‌اند. باید توجه کنید که مکانیسم سازگاری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی فردی در مقابل بیشترین استرس‌ها می‌تواند واکنش‌ها و عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و برعکس فرد مقابل او در مقابل خفیف‌ترین تنش‌ها، بیشترین حساسیت و عکس‌العمل را بروز دهد. بنابراین زوجین ممکن است به دلیل ویژگی‌های متفاوتی که دارند، عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند. گاهی یکی از زوجین راحت‌تر به نقطه «پذیرش» می‌رسد. بنابراین دراین شرایط زوج دیگر مدت زمان بیشتری را باید صرف رسیدن به نقطه «پذیرش» کند و برای رسیدن به این نقطه همراهی هر دو فرد لازم است.

انکار و چانه‌زنی زوجین

پس از گذشتن از مرحله «انکار» زوج وارد مرحله «چانه‌زنی با خدا» می‌شوند. در این مرحله آن‌ها از قرار گرفتن در این شرایط ناراحتند و با خدا گفت‌و‌گو و راز و نیاز می‌کنند که چرا آن‌ها باید در این شرایط قرار بگیرند و چرا خانواده آن‌ها باید این سرنوشت را تجربه کند. در این شرایط هر یک از زوجین به صورت همزمان یا با فاصله زمانی و در موقعیت‌های مختلف این مرحله را پشت سر می‌گذارد و پس از گذار از این مرحله ممکن است دوره «افسردگی» را پشت سر بگذارد. سرانجام پس از مرحله افسردگی، زوج به مرحله پذیرش می‌رسند و سرانجام باور می‌کنند که آن‌ها دچار این مشکل هستند و باید برای درمان آن اقدام کنند.

این نکته را آویزه گوش کنید

زوجین و خانواده‌ها باید هوشیار باشند که برای عبور از مرحله انکار، چانه‌زنی با خدا و افسردگی گاهی زوجین پابه‌پای هم پیش می‌روند و گاهی یکی از زوجین زود‌تر این مراحل را پشت سر می‌گذارد و دیگری مدت زمان بیشتری را باید صرف پذیرش این موضوع کند. بنابراین همراهی خانواده در این زمینه بسیار موثر است و می‌تواند به تسریع روند پذیرش این مشکل و تصمیم‌گیری برای درمان آن اقدام کنند.

زندگی بدون فرزند هم زیباست

مدیریت زندگی هر فرد و هر زوجی به فرمول شخصی آن‌ها برای زندگی بازمی‌گردد. گاهی دیده می‌شود که زوج‌های زیادی علیرغم وجود مسئله ناباروری و نازایی، زندگی‌های شاد، پرامید و موفقی دارند و می‌توانند بدون بچه نیز از کنار هم بودن لذت ببرند. قطعا بدون حضور بچه هم می‌توان زندگی شادی را پشت سر گذاشت. توصیه ما به این گروه از زوج‌ها که توانایی داشتن بچه ندارند یا هیچ یک از شیوه‌های درمان برای آن‌ها جواب نمی‌دهد این است که شبکه اجتماعی خود را گسترش دهند و رفت و آمد خود را با گروه دوستان، اقوام و نزدیکان‌شان افزایش دهند. البته باید توجه داشت که این موفقیت و شادی در زندگی در شرایطی برای زوجین به وجود می‌آید که هر دوی آن‌ها آگاهانه و بعد از گذراندن دوره افسردگی و رسیدن به مرحله پذیرش آمادگی خود را برای زندگی بدون فرزند اعلام کرده‌باشند و گرنه در صورتی که یکی از آن‌ها دچار یاس و افسردگی باشد این افسردگی نه تنها زندگی زناشویی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه زندگی اجتماعی، شعل و دیگر موقعیت‌های او در زندگی را نیز به خطر می‌اندازد.

شاید شما هم در این وضعیت باشید

هرگز فراموش نکنید در شرایطی که برای درمان نازایی یا ناباروی نیازمند استفاده از اسپرم، تخمک یا جنین اهدایی شده‌اید این موضوع را با توافق همسر خود به سرانجام برسانید. توافق زوجین برای اجرای این شیوه از درمان بسیار ضروری و لازم است. توصیه ما این است که افرادی که تصمیم دارند از این شیوه برای بچه‌دار شدن استفاده کنند حتما از رضایت همسر خود مطمئن باشند چرا که عدم رضایت یکی از آن‌ها موجب می‌شود زندگی آن‌ها به مخاطره بیفتد.

0 لایک
0 تا کنون ثبت شده است
دانلود آهنگ شاد

Copyright © 2016 All rights Reserved

"دانلود جدید 96 – وی آر 3"download